Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Mały ZUS. Sejm uchwalił ulgę dla najmniej zarabiających przedsiębiorców

54
Podziel się

Mały ZUS ma objąć ponad 173 tys. jednoosobowych firm.

Kilkaset tysięcy osób realnie skorzysta na nowych przepisach.
Kilkaset tysięcy osób realnie skorzysta na nowych przepisach. (Pawel Wisniewski/EAST NEWS)
bDJhJNFN

Ponad 173 tys. jednoosobowych firm wreszcie doczekało się długo oczekiwanych zmian wprawie obniżających składki na ubezpieczenia społeczne. Ustawa została przegłosowana w Sejmie jednogłośnie.

W Sejmie nie było sprzeciwu wobec ustawy wprowadzającej tzw. mały ZUS dla jednoosobowych firm. Skorzystają z niego przedsiębiorcy, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 5250 zł.

bDJhJNFP

Ponadto rozwiązanie ma umożliwić wyjście wielu osobom z szarej strefy. Łącznie ma być kilkaset tysięcy osób, które realnie skorzystają na nowych przepisach.

Za ustawą zagłosowało 426 posłów i tylko jeden wstrzymał się od głosu - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

- To jest ustawa, która realnie odpowiada na potrzeby przedsiębiorców - mówiła w piątek w Sejmie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana przez PAP.

bDJhJNFV

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Według rządowych wyliczeń ulgi dla mikroprzedsiębiorców będą kosztować budżet państwa około 500 mln zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJhJNGq
wiadomości
KOMENTARZE
(54)
asd
3 lata temu
KOlejna bzdura z ktorej tak naprawde malo kto skorzysta. Tumany wzieli pod uwage przchod a czlowiek nie zyje z przychodow tylko z dochodow. Kolejny sposob zeby dac i nic nie dac ale oczywiscie beda sie chwalic tumany
Mały Przedsię...
3 lata temu
No to małe firmy będą wyrastać jak "grzyby po deszczu" tylko problem tkwi w szczegółach, a mianowicie te 5250zł to przychód a nie dochód. Trochę księgowości np pan Iksiński uzyskał przychód 5000 zł na miesiąc prowadząc działalność usługową, poniósł koszty uzyskania co najmniej 40% (koszty samochodu, księgowa, zużycie narzędzi) co daje kwotę 2000 zł . Zostało 3000 zapłacił ZUS -600 zł, na koncie ma 2400 zł, od tej kwoty zapłacił 430 zł podatku i zostało w portfelu ok 2000 zł czyli minimalna płaca. Prowadząc działalność gospodarczą pracuje na ogół po 12 godzin i za urlop nikt nie zapłaci w tej składce nie ma pewnie chorobowego to na zwolnienie lekarski też nie pójdzie, a jak zbankrutuje to też nie dostanie zasiłku
pytia
3 lata temu
Dlaczego składka minimalna na ZUS naliczana jest od średniej płacy krajowej a nie od płacy minimalnej? Świadczenia emerytalne zatem też powinny być na poziomie średniej emerytury!
bDJhJNGr
Zdzisław Dyrm...
3 lata temu
Nie dla najmniej zarabiających tylko dla tych co mają małe przychody. Można mieć działalność praktycznie bez kosztów i z przychodu 5200 mieć ponad 4000 dochodu a można mieć przychód 100 000 i 98 000 kosztów czyli 2000 dochodu.
Lyq
3 lata temu
Malo sie nie zejszczalem ze szczęścia !!! Pogratulowac zagrywki medialnej...Ci ktorzy na samozatrudnieniu nie byli moze to łykna ale ktos kto wie co to przrdsiebiorczosc to raczej patrzy z politowaniem na ten "sukces" buahahaa smiech na sali !!!
...
Następna strona