Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Mały ZUS dla przedsiębiorców. Sejm ruszył z pracami

Mały ZUS dla przedsiębiorców. Sejm ruszył z pracami

Według rządowych szacunków „mały ZUS” obejmie ok. 200 tys. przedsiębiorców. Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS
Według rządowych szacunków „mały ZUS” obejmie ok. 200 tys. przedsiębiorców.

Sejm zaczął prace nad projektem ustawy o tzw. małym ZUS-ie. Zakłada on obniżenie składek odprowadzanych przez drobnych przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne.

Według rządowych szacunków „mały ZUS” obejmie ok. 200 tys. przedsiębiorców. Ponadto rozwiązanie pozwoli wyjść wielu osobom z szarej strefy. Łącznie ma być kilkaset tysięcy osób, które realnie skorzystają na nowych przepisach.

Niższy ZUS dla mikroprzedsiębiorców, to obok: obniżki podatku CIT, pieniędzy na wyprawki szkolne dla uczniów, funduszu budowy dróg lokalnych i programu Dostępność+, punkt tzw. "Piątki Morawieckiego".

Ustawa dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a ich miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia - co w roku 2018 daje 5250 zł.

Mikroprzedsiębiorcy będą płacić składki nie niższe niż tzw. mały ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. W tym roku razem ze składką zdrowotną oraz dobrowolną składką chorobową to ok. 520 zł.

Czytaj też: To nie fiskusem martwią się przedsiębiorcy. Większym problemem jest ZUS

To, o ile mniej zapłacą przedsiębiorcy, ma zależeć od ich rocznych przychodów. Przykładowo, gdyby mała działalność obowiązywała w 2018 r., to osoba osiągająca przychody miesięczne równe minimalnemu wynagrodzeniu, zapłaciłaby do ZUS-u niecałe 660 zł, a nie ponad 1230 zł.

Mały ZUS od 1 stycznia 2019

- Myślę, że późne lato, wczesna jesień projekt zostanie przyjęty, jeśli posłowie i senatorowie się zgodzą. To jest tak jak w przypadku przepisów o zatorach, to jest projekt dla tych małych. Jest bardzo dużo firm, które mają ogromne obroty, a wykazują niski dochód, więc ja bym uważał z kryterium dochodowym. To jest problem, gdy trzeba postawić jakąś granicę. Zdaję sobie sprawę, że zawsze bedą takie podmioty, które się nie załapią - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Niedużak z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

ZOBACZ: Mały ZUS dla przedsiębiorców."Tylko dla małych"

 

 

Według rządowych wyliczeń ulgi dla mikroprzedsiębiorców będą kosztować budżet państwa ok. 500 mln zł rocznie.

Ustawa „Mały ZUS dla małych firm” ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

zus, sejm, mały zus dla firm
Czytaj także
Polecane galerie
Rozczarowany
2018-07-21 11:41
Czyli jest kompletnie inaczej niż obiecywał Morawiecki. Ten "mały ZUS" miał być elementem stałym a nie ograniczony czasowo! Rozczarowałem się... bezsensu ;/
ktoś
2018-07-19 09:43
To się będzie opłacało ludziom, którzy prowadzą działalność usługową. Np. Stolarz prowadzący jednoosobową działalność. Materiały bierze na paragon na klienta, a na FV pojawia się tylko usługa, usługa która pewnie i tak pojawi się w kwocie zaniżonej :) Jest to pewnego rodzaju ułatwienie, ale jest to nie fair w stosunku do ludzi prowadzących działalność np. produkcyjną czy handlową, bo tutaj przychód będzie wysoki a marżowość już nie taka piękna jak w usługach. Takie trochę karanie kogoś za to, że pracuje umysłowo, a wynagradzanie już kombinujących.
piada
2018-07-19 09:36
czytając ,że od przychodów to stwierdzam ,że w ministerstwie nie wiedzą co to dochód ,przychód ,zysk i koszt a to jest bardzo dziwne , chyba też nie umieją posługiwać się arkuszami kalkulacyjnymi
Pokaż wszystkie komentarze (16)