Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Związkowcy ostro o Turowie. Zapowiadają protesty

1
Podziel się:

Związkowcy z "Solidarności" przy kopalni w Turowie zapowiadają ostrą akcję protestacyjną, nie wyłączając strajku w Luksemburgu. To reakcja na ruch strony czeskiej, domagającej się zaprzestania wydobycia tej odkrywki.

Związkowcy ostro o Turowie. Zapowiadają protesty
Kopalnia PGE Kopalnia Turów (WP, Łukasz Kuczera)
bETzIiBh

Dodano, że o sytuacji w Turowie rozmawiano na wniosek przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy. Informacji ze strony rządu udzielali: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Górnicy niezadowoleni

Dodatkowy punkt posiedzenia Prezydium RDS to efekt wczorajszej decyzji TSUE nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.

bETzIiBj

"Jest ogromne napięcie wśród załogi kopalni oraz mieszkańców, których los jest związany z całym kompleksem. Wszystkie działające tam związki zawodowe zdeterminowane są do ostrej walki o swoje miejsca pracy" – mówił Ilnicki.

Dodał, że obserwuje się radykalne pogorszenie nastrojów społecznych w całym regionie.

"Na pewno pojedziemy do Luksemburga. Szykujemy też ostre akcje protestacyjne. AgroUnia będzie się mogła od nas uczyć jak się robi blokady" – podsumował.

bETzIiBp

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETzIiBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Suweren 45+
miesiąc temu
Państwo posłowie wszystkich opcji do pracy i do mieszkańców swoich wyborców spojrzeć im w oczy i powiedzieć. Od jutra nie ma pracy, nie ma prądu. Gratis dostaniecie agregaty świece i dobre słowo. Tylko głosujcie na nas bez różnicy, na którą partię.