Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
l4
15.10.2017 10:59

Zwolnienia L4. Najczęściej biorą kobiety

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego pozwoliły stworzyć "rysopis" typowego pracownika, który najczęściej wykorzystuje L4. To kobieta po 30-stce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Okazuje się, że najczęstszy powód wystawianych przez lekarzy zwolnień L4 to ciąża i poród. Z tego też powodu w statystykach ZUS i GUS królują kobiety w wieku około 30 lat - donosi RMF FM.

Dopiero na kolejnych miejscach są choroby układu kostno-mięśniowego, urazy i zatrucia. Najczęściej L4 w grupach zawodowych biorą osoby pracujące fizycznie. Informacje zebrano na podstawie historii chorób 250 tysięcy polskich pracowników.

Choć prace fizyczne dominują, wielokrotnie statystyki pokazywały, że Polacy masowo biorą zwolnienia także z powodu chorób psychicznych. Pod tym względem, tak źle jeszcze nie było. 9,5 mln dni wolnych od pracy z powodu zaburzeń psychicznych wzięliśmy w pierwszym półroczu 2016. To o prawie 70 proc. więcej niż w tym samym czasie 2010 roku.

W sumie ZUS-owskie koszty schorzeń psychicznych wzrosły z 4,5 mld zł w 2010 roku do 5,9 mld zł w 2015 roku i nic nie wskazuje na to, by nie miały dalej rosnąć.

Szczegółowe, bieżące statystyki dotyczące L4 będą wkrótce jeszcze łatwiejsze do pozyskania i analizowania przez urzędników. Od lipca przyszłego roku elektroniczne zwolnienia zastąpią bowiem zupełnie te papierowe. Tym samym sporo "lewych" zaświadczeń powinno zniknąć ze statystyk. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

*Zwolnienia lekarskie. ZUS wyłapał oszustów na 100 mln zł *

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz