Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Zwolnienia L4. Najczęściej biorą kobiety

0
Podziel się:

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego pozwoliły stworzyć "rysopis" typowego pracownika, który najczęściej wykorzystuje L4. To kobieta po 30-stce.

Zwolnienia L4. Najczęściej biorą kobiety
(East News)

Okazuje się, że najczęstszy powód wystawianych przez lekarzy zwolnień L4 to ciąża i poród. Z tego też powodu w statystykach ZUS i GUS królują kobiety w wieku około 30 lat - donosi RMF FM.

Dopiero na kolejnych miejscach są choroby układu kostno-mięśniowego, urazy i zatrucia. Najczęściej L4 w grupach zawodowych biorą osoby pracujące fizycznie. Informacje zebrano na podstawie historii chorób 250 tysięcy polskich pracowników.

Choć prace fizyczne dominują, wielokrotnie statystyki pokazywały, że Polacy masowo biorą zwolnienia także z powodu chorób psychicznych. Pod tym względem, tak źle jeszcze nie było. 9,5 mln dni wolnych od pracy z powodu zaburzeń psychicznych wzięliśmy w pierwszym półroczu 2016. To o prawie 70 proc. więcej niż w tym samym czasie 2010 roku.

W sumie ZUS-owskie koszty schorzeń psychicznych wzrosły z 4,5 mld zł w 2010 roku do 5,9 mld zł w 2015 roku i nic nie wskazuje na to, by nie miały dalej rosnąć.

Szczegółowe, bieżące statystyki dotyczące L4 będą wkrótce jeszcze łatwiejsze do pozyskania i analizowania przez urzędników. Od lipca przyszłego roku elektroniczne zwolnienia zastąpią bowiem zupełnie te papierowe. Tym samym sporo "lewych" zaświadczeń powinno zniknąć ze statystyk. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz także: Zwolnienia lekarskie. ZUS wyłapał oszustów na 100 mln zł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)