Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
04.08.2020 18:39

Zwolnienie ze składek. ZUS szykuje zmiany

ZUS przygotowuje zmiany w przepisach tarczy antykryzysowej. Ze zwolnienia z opłacania składek będzie mogło skorzystać więcej osób, w tym firmy, które miały nadpłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Zwolnienie ze składek ZUS zadziała wstecz.

O pracach nad zmianą przepisów poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Szykowana nowelizacja miałaby pomóc firmom, które nadpłaciły składki, a nadpłaty zaliczono na poczet bieżących zobowiązań.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnić można tylko ze składek, które nie zostały jeszcze odpłacone. Część firm nie zwróciła się do ZUS po zwroty nadpłat lub opłaciła składki przez pomyłkę, tracąc przez to możliwość wnioskowania o zwolnienie.

Nowelizacja przepisów ma to zmienić i pozwolić ZUS-owi na ponowne rozpatrywanie wniosków od takich firm. Jak mówi w rozmowie z PAP prof. Uścińska, dzięki takiemu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z ułatwienia.

Oglądaj też: Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. "Jest BLIK, teraz mamy payZUS"

Jak podaje w rozmowie z PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, ponad 160 tys. firm złożyło w tym roku wnioski o zwrot nadpłat, co pozwoliło im na skorzystanie ze zwolnienia ze składek.

Zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące, zapisane w tzw. tarczy antykryzysowej, obejmowało okres marzec - maj 2020 r. Na razie nie uchwalono żadnych przepisów, które by ten okres wydłużały.

W połowie lipca wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w programie "Money. To się Liczy", że na razie takiego przedłużenia nie przewiduje.

Z kolei kilka dni później minister w KPRM Łukasz Schreiber zapowiedział, że resort rozwoju pracuje nad nowymi przepisami, zgodnie z którymi zwolnienie z ZUS przysługiwałoby tylko mikrofirmom. Jak dodała później Emilewicz, przepisy będą dotyczyły też samozatrudnionych, których przychody nie przekraczają 15 600 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, składki, tarcza antykrysowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2020

PoszkodowanyJa przez całą swoją karierę zawodową płacę ZUS przez pomyłkę.

04-08-2020

cierpliwyJa dostałem od ZUS zasiłek chorobowy po...85 dniach.....Pozdrawiam oczekujacych

04-08-2020

VbAle w 2021 już podwyżka ZUSu zaplanowana ... i to o kolejne 200 zł ...

Rozwiń komentarze (29)