Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|

Zyski z rocznych lokat sporo poniżej inflacji. Ranking lokat – luty 2020

3
Podziel się:

Rzeczywistość znacznie przewyższyła szacunki GUS-u. Ceny w grudniu 2019 r. wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z poprzedzającym miesiącem. Taki wzrost wydaje się być w granicach rozsądku, ale jeśli porównamy go z poziomem cen ze stycznia 2018 r., to widzimy, że produkty i usługi konsumpcyjne podrożały aż o 3,4 proc.! Zyski z rocznych lokat nie pokryją więc inflacji, ale wciąż są bezpiecznym miejscem przechowywania kapitału. Gdzie znaleźć najlepsze lokaty?

Ranking lokat
Ranking lokat (pexels.com)

Przeczesałam oferty 19 banków i sprawdziłam, ile mogą one zapłacić za utrzymywanie u nich kapitału przez rok na lokacie bankowej. Niestety, wyniki nie są zadowalające. Średnie oprocentowanie depozytów na 12 miesięcy wynosi 1,52%! W aktualnym rankingu lokat stawka ta waha się od 2,85% (u zwycięzcy) aż do 0,20% w banku, który zajmuje ostatnie miejsce. O zwycięstwie w rankingu decyduje zysk, który wypłacisz po roku od założenia lokaty, wpłacając na nią 10 tys. zł, po odjęciu podatku Belki.

I miejsce – Lokata Facto (230,85 zł zysku)

Aktualnie najwyżej oprocentowaną lokatą bankową na 12 miesięcy jest Lokata Facto, którą założysz w BFF Banking Group. Ten podmiot nie działa w ramach polskiej licencji bankowej, więc środki, które tam wpłacisz, nie będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, tylko przez włoski Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych. BFF Banking Group działa zgodnie z polskim prawem i za pozwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie podlega pod jej nadzór, jak inne banki w Polsce.

Jeśli wpłacisz 10 tys. zł na Lokatę Facto, to po roku wypłacisz o 230,85 zł więcej. Oprocentowanie rocznej lokaty bankowej wynosi 2,85%. Lokatę możesz założyć przez internet. Składasz wniosek na stronie internetowej, swoją tożsamość potwierdzasz przelewem weryfikacyjnym, następnie dostajesz dostęp do bankowości elektronicznej i w tym systemie wpłacasz środki na lokatę. Nie musisz dodatkowo zakładać konta osobistego z prostej przyczyny. BFF Banking Group nie ma ich w ofercie. Nie ma także górnego limitu środków, które możesz wpłacić.

II miejsce – Lokata Plus (186,30 zł zysku)

Na drugim miejscu w rankingu plasuje się Lokata Plus, którą założysz w Toyota Banku. Jeśli wpłacisz 10 tys. zł na rok, to po upływie tego okresu bank nagrodzi Cię odsetkami netto w wysokości 186,30 zł (już po podjęciu podatku Belki)
. Oprocentowanie nominalne wynosi 2,30%, ale aby je uzyskać, trzeba spełnić dwa warunki – założyć konto osobiste (Moto Konto) i wpłacić przynajmniej 5 tys. zł. Górnego limitu środków nie ma. Ważne jest, że taką stawkę mogą także uzyskać obecni posiadacze Moto Konta w Toyota Banku. I wtedy zakładają lokatę bankową w swojej bankowości elektronicznej.

III miejsce – EKOlokata Plus (182,25 zł zysku)

Trzecie miejsce zajmuje EKOlokata Plus dostępna wśród produktów depozytowych w BOŚ Banku. Jeżeli zasilisz ją kwotą 10 tys. zł, to po 12 miesiącach wypłacisz o 182,25 zł więcej. Oprocentowanie nominalne wynosi 2,25%, a oferta jest skierowana do aktywnych klientów BOŚ Banku. Podstawowa stawka oprocentowania wynosi 1,75%, a dodatkowy bonus w wysokości 0,5% możesz uzyskać, jeśli:

• założysz konto osobiste EKOkonto bez Kosztów,
• utrzymasz na nim saldo miesięczne w wysokości min. 10% kwoty lokaty (jeśli więc założysz ją na 10 tys. zł, to średnio musisz utrzymywać przynajmniej 1 tys. zł),
• w każdym miesiącu roku wykonasz transakcje kartą na min. 300 zł.

Lokatę założysz, wpłacając min. 1 tys. zł, a bank nie określa kwoty maksymalnej.

Miejsce Bank Lokata Oprocentowanie Zysk netto po roku
1 BFF Banking Group Lokata Facto 2,85% 230,85 zł Załóż lokatę
2 Toyota Bank Lokata Plus 2,30% 186,30 zł Załóż lokatę
3 BOŚ Bank EKOlokata Plus 2,25% 182,25 zł Załóż lokatę
4 Inbank Lokata 2,20% 178,20 zł Załóż lokatę
4 Idea Bank Lokata na nowe środki plus 2,20% 178,20 zł Załóż lokatę
5 Getin Bank Lokata na nowe środki 2,00% 162,00 zł Załóż lokatę
6 Credit Agricole Lokata dynamiczna - oferta mobilna 1,98% 160,38 zł Załóż lokatę
7 Plus Bank Lokata standardowa 1,80% 145,80 zł Załóż lokatę
8 Alior Bank Lokata na nowe środki 1,70% 137,70 zł Załóż lokatę
8 Nest Bank Nest Lokata 1,70% 137,70 zł Załóż lokatę
8 Santander Consumer Bank Lokata Online Nowe Środki 1,70% 137,70 zł Załóż lokatę
9 Bank Millennium Lokata SuperProcent 1,30% 105,30 zł Załóż lokatę
9 PKO BP Lokata na nowe środki 1,30% 105,30 zł Załóż lokatę
10 Bank Pekao Lokata Standardowa 1,00% 81,00 zł Załóż lokatę

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych banków

Czy wciąż opłaca się oszczędzać na lokacie bankowej? Zyski, które możesz osiągnąć, nie pokryją aktualnie wzrostu cen – nie ma co się łudzić. Jednak wciąż jest to dobry wybór, jeżeli nie chcesz tracić jeszcze więcej, jak to się dzieje, kiedy utrzymujesz oszczędności w gotówce lub na nieoprocentowanym rachunku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Korektor
2 lata temu
Wstyd! Poważny portal, a kopiuje bzdurne tłumaczenia. To nie jest Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych, lecz Międzybankowy Fundusz Ochrony Depozytów (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). A wystarczyłoby się chwilę zastanowić albo nad sensem nazwy (czyje depozyty mają być chronione? chyba nie banków?), albo nad jej składnią (widać, że "Interbancario" odnosi się do "Fondo", a nie do "Depositi").
BANKI
2 lata temu
mają tyle kasy z kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez "słoiki" że nie muszą dawać korzystnych warunków przechowywania pieniędzy !!!
Krakus
3 lata temu
Tak albo rzucić się na nieruchomości jak większość, licząc na dochody z najmu. Polecam analizę liczby ofert wynajmu w danym miejscu, z miesiąca na miesiąc jest tego więcej. Przy dzisiejszych rekordach w liczbie budowanych mieszkań i kupowanych na wynajem, zimny prysznic przyjdzie bardzo szybko.