Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Żywność wciąż w górę. Drożyzna drenuje kieszenie Polaków

20
Podziel się:

W pierwszych dwóch tygodniach 2022 r. ceny w hurcie nadal idą w górę. Ograniczona podaż i słabsze zbiory windują ceny. W sklepach i na bazarach drożyzna. Coraz więcej płacimy za olej, mięso, sery. Wyhamowały za to ceny masła, choć i tak są bardzo wysokie.

Żywność wciąż w górę. Drożyzna drenuje kieszenie Polaków
Drożyzna ma się dobrze i jej końca na razie nie widać (money.pl, Rafał Parczewski)

Jeśli ktoś miał nadzieję, że koniec roku przyniesie wytchnienie w marszu w górę cen produktów rolnych i żywności, będzie zawiedziony. Drożyzna ma się dobrze i jej końca na razie nie widać - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

"Ze świeżych danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach 2022 r. ceny w hurcie nadal idą w górę. Niekiedy w ciągu tygodnia rosną dwucyfrowo. To przekłada się na ceny w sklepach" - pisze "Rz".

Zobacz także: Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"

Gazeta zauważa, że nadal drożeje pszenica i żyto, a w konsekwencji także mąka. "W tygodniu od 2 do 9 stycznia ceny mąki tortowej 450 w hurcie poszły w górę o przeszło 22 proc., a mąki wrocławskiej 500 o ponad 23 proc. W drugim tygodniu te pierwsze nieco wyhamowały, bo spadły o 8,4 proc. i tak były jednak znacznie wyższe niż pod koniec zeszłego roku" - czytamy.

Drożał olej, ser i mięso

"Rz" dodaje, że w pierwszym tygodniu nowego roku drożał olej rzepakowy. "Jego cena w hurcie wzrosła o 8,8 proc., by potem spaść o 3,1 proc. W sumie była jednak wyższa niż pod koniec zeszłego roku i widać to w cenach na sklepowych półkach" - podaje dziennik.

"W listopadzie szok wywołał skokowy wzrost cen oleju rzepakowego do 9,99 zł za litr. Dziś w wielu dużych sklepach cena sięga już 10,99 zł za litrową butelkę, a bywa i wyższa.

Drożeje mięso drobiowe. Za filety z piersi kurczaka w hurcie trzeba było płacić o 3,9 proc. więcej niż tydzień wcześniej, a za udźce z indyka o 5,5 proc. Drożeją też sery żółte. Na przykład za goudę trzeba było w pierwszym tygodniu 2022 r. płacić o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W drugim tygodniu cena poszła w górę o kolejne 1,4 proc.

Wyhamowały za to ceny masła, choć i tak są bardzo wysokie, a w sklepach bez promocji trudno kupić dziś kostkę za mniej niż 7 zł. Na początku roku mocno rosną też ceny warzyw" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
niech
2 lata temu
szkag trafi pośredników. nie kupię warzyw przez 10 dni i inni też, to sami je zeżrecie. na giełdach handlują tylko pośrednicy i łupią frajerów, czyli producentów, półhurtowników i konsumentów
Rolnik
2 lata temu
Zobaczcie po przyszłych żniwach jakie będą ceny płodów rolnych. Przy tych cenach nawozów nikt ich nie kupuje . Plony spadną dramatycznie .
kate
2 lata temu
po wyborach pisowcy do cel ich wyborcy na sybir
Petrus
2 lata temu
Przebiera bo towar sie nie sprzedaje! starzeje psuje ! i barzdo dobrze!
Ola
2 lata temu
Ceny cenami, a jakość produktów jest kiepska i człowiek przebiera, wybiera 30 mniut w markecie co tu kupić nawet jak ma pieniądze i wychodzi z niczym nieraz. UOKiK by się przydał w każdym markecie, za te poplesniałe buraki, selery, niedojrzałe mango i awkodado z nalepką "ready to eat". A kurczaki powinny być legalne tylko normalnie hodowane bez pospieszaczy wzrostu.