Notowania

Przejdź na
impact'16
03.06.2016 15:15

Przemysł wrzuca czwarty bieg. Rewolucja przemysłowa tematem przewodnim kongresu Impact'16

Debatom ekspertów o wpływie Ekonomii 4.0 na rozwój gospodarki, technologii i społeczeństwa będzie się przysłuchiwać łącznie ok. 2 tys. uczestników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Praphan Jampala)

Żyjemy w czasach rewolucji – czwartej rewolucji przemysłowej, która krok po kroku zmienia kształt światowej gospodarki. Aby tę zmianę przetrwać, a co więcej wyjść z niej zwycięsko, trzeba zrozumieć rządzące nią mechanizmy. Pomoże w tym kongres Impact 16', który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Krakowie.

Czwarta rewolucja przemysłowa będzie tegorocznym tematem przewodnim kongresu. Debatom ekspertów o wpływie Ekonomii 4.0 na rozwój gospodarki, technologii i społeczeństwa będzie przysłuchiwać łącznie ok. 2 tys. uczestników.

Ekonomia 4.0 to alternatywne określenie czwartej rewolucji przemysłowej (inaczej Industrie 4.0 lub Industry 4.0). Termin ten został po raz pierwszy użyty w 2011 roku w projekcie strategii przygotowanej na zlecenie niemieckiego rządu, której celem był wzrost konkurencyjności przemysłu za sprawą zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych, a dokładniej – cyfryzacji wprowadzonej na bardzo szeroką skalę.

Sformułowanie „czwarta rewolucja przemysłowa” nawiązuje do trzech poprzednich rewolucji, które umownie wyodrębnia się w dziejach światowego przemysłu. Pierwsza rewolucja zapoczątkowała wiek pary pod koniec XVIII wieku. Druga, na początku ubiegłego stulecia, wiązała się z wynalezieniem elektryczności i zastosowaniu jej w produkcji masowej. Trzecia rewolucja, mniej więcej 50 lat temu, wprowadziła do przemysłu komputery. Wreszcie rewolucja czwarta, której jesteśmy obecnie świadkami, nie mogłaby zaistnieć bez internetu, a kluczowym dla niej terminem jest cyfryzacja.

Ekonomia 4.0 zmierza do ziszczenia się koncepcji tzw. inteligentnej fabryki, w której cyfrowe elementy (zwane systemami cyber-fizycznymi) będą tworzyć wirtualne kopie świata realnego i sterować procesami wytwórczymi, nieustannie je optymalizując. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami, a także z człowiekiem, będzie z kolei odbywać się dzięki internetowi rzeczy – czyli łączeniu ludzi, procesów, danych i przedmiotów podłączonych do internetu. Jednocześnie nad wszystkim unosić się będzie chmura obliczeniowa, mająca za zadanie zebrać i przetworzyć ogrom danych, a następnie wydobyć z nich najbardziej wartościowe informacje.

W jaki sposób cyfryzacja może zrewolucjonizować przemysł? Podobnie jak niegdyś para, elektryczność czy komputery, cyfryzacja jest dla przemysłu szansą na podniesienie produktywności – przyczynia się do osiągania większej wydajności przy niższych kosztach. Przedsiębiorstwa mogą konstruować cyfrowe modele biznesowe, które pozwalają dostarczać klientom oczekiwane produkty i usługi. Równocześnie cyfryzacja umożliwia niezwykle wnikliwą i efektywną analizę ogromnej ilości danych oraz komunikację w czasie rzeczywistym między wieloma elementami procesu wytwórczego bez ingerencji człowieka.

Liczne korzyści płynące z cyfryzacji przemysłu sprawiają, że powinna ona być postrzegana jako nieunikniona. Dostosowanie gospodarki do realiów cyfrowego świata to wielkie wyzwanie zarówno dla przedsiębiorców, którzy chcą utrzymać się na rynku, jak też dla instytucji państwowych, które muszą nadążyć za zmieniającym się światem. Ekonomia 4.0 zmusza do refleksji nad nowym kształtem gospodarki, a co za tym idzie nad perspektywami jej dalszego rozwoju.

Zapraszamy zatem do dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami i szansami związanymi ze zjawiskiem Ekonomii 4.0 na kongresie Impact 16' w Krakowie. Jesteśmy przekonani, że stolica Małopolski będzie idealnym miejscem do debaty nad wpływem czwartej rewolucji przemysłowej na polską i światową gospodarkę.

Formularz rejestracji dostępny na www.impactcee.com

Zobacz także:

Tagi: impact'16, wiadomości, gospodarka, impact 2016, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz