Notowania

Bitcoin zadebiutował na giełdzie w Chicago. Kurs tak wystrzelił, że notowania dwukrotnie przerwano

Wygasające w styczniu 2018 roku kontrakty zadebiutowały z ceną 15 tys. zł, ale wkrótce podskoczyły aż do poziomu 18 tys. dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BTC Keychain/Flickr (CC BY 2.0))

Bitcoin zadebiutował w niedzielę późnym popołudniem na giełdzie Cboe, czyli Chicago Board Options Exchange. Rozpoczęcie notowań na pierwszej regulowanej giełdzie zostało odebrane jako przełomowe wydarzenie w historii najsłynniejszej kryptowaluty świata. Kurs bitcoina dosłownie eksplodował, wymuszając dwukrotne przerwanie notowań.

Inwestorzy zaczęli zawierać kontrakty terminowe na bitcoina i szybko okazało się, że rynek spodziewa się dalszego gwałtownego wzrostu wartości tej kryptowaluty.

Wygasające w styczniu 2018 roku kontrakty zadebiutowały z ceną 15 tys. dol., ale wkrótce podskoczyły aż do poziomu 18 tys. dol.

Gwałtownie rosnący kurs kontraktów terminowych na bitcoina dwukrotnie uruchomił mechanizm bezpieczeństwa, przerywający notowania w sytuacji gwałtownego wzrostu cen. Pojawiły się też problemy ze stroną giełdy Cboe.

Podstawą wyceny bitcoina są notowania tej kryptowaluty na giełdzie Gemini, której założycielami są bracia Winklevoss, opisywani jako pierwsi bitcoinowi miliarderzy.

To właśnie debiut na Cboe jest uznawany za przyczynę przebicia przez bitcoina granicy 10 tys. dol. pod koniec listopada, a także późniejszego wzrostu jego wartości nawet do poziomu 17 tys. dol. Zbliżający się debiut giełdowy bitcoina najwyraźniej działał na inwestorów elektryzująco.

Według wielu ekspertów debiut bitocina na Cboe oznacza w praktyce uznanie przez oficjalne rynki tej kryptowaluty, której status był dotychczas dość problematyczny. Bitcoin często jest traktowany jako aktywo spekulacyjne, chętnie wykorzystywane do rozliczeń w szarej strefie.

Tagi: bitcoin, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, fintech 2017, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2017

qwertyA ja kupilem 20 w 2015 za $230 i sie teraz smieje :)

12-12-2017

inwestuje w Iota i NXTnie placzcie,ze wyzysk itp tylko poczytajcie i zainteresuje sie troche ekonomia i inwestowaniem. NIe musisz inwestowac tysiecy. Moja pierwsza … Czytaj całość

12-12-2017

buahahhaDni,jesli nie godzimy tego Bitcoina sa policzone,a frajerzy juz moga wrzucac na fejsa zdjecie swojej ufajdanej raczki w nocniku...

Rozwiń komentarze (21)