Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Impact'17. Prof. Aleksander Nawrat, NCBR: Musimy w Polsce nauczyć się inwestować

7
Podziel się:

Prof. Nawrat: Dajemy sobie około 10 lat na zwrot z tej inwestycji.

Impact'17. Małgorzata Walczak, Aleksander Nawrat i Tomasz Grynkiewicz.
Impact'17. Małgorzata Walczak, Aleksander Nawrat i Tomasz Grynkiewicz. (Krzysztof Olszewski)

- Chcemy, by w Polsce powstał prężny rynek venture capital, musimy nauczyć się inwestować - powiedział prof. Aleksander Nawrat podczas debaty na kongresie Impact'17. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powołało dwa fundusze funduszy - VC oraz CVC (we współpracy z PFR Ventures).

Tomasz Grynkiewicz, money.pl: Rozszyfrujmy ten skrót, czym jest CVC, bo to w Polsce jest nowość?

Małgorzata Walczak, PFR Vantures: Corporate venturing, czyli robienie inwestycji typu venture capital z udziałem korporacji. W Polsce jest to nowość, ponieważ funduszu funduszy typu CVC dotąd nie było.

Jesteśmy funduszem funduszy, czyli instytucją inwestycyjną, która w sposób usystematyzowany buduje fundusze CVC. W nich to korporacja jest liderem strategicznym, ale jednocześnie jest traktowana jak regularny inwestor.

Panie profesorze, o jakiej kwocie mówimy?

*Aleksander Nawrat, NCBR: *NCBR od lat finansuje cały ekosystem innowacji w Polsce. Fundusz funduszy jest dopełnieniem tego całego ekosystemu. Wyłoniliśmy dwa NCBR CVC i NCBR VC. Na oba w sumie, razem z partnerami przeznaczą około 2 mld zł. W przypadku funduszu CVC jest to ok. 900 mln zł.

Przez lata na stylu nauki i biznesu zgrzytało. Na co ten dodatkowy fundusz CVC NCBR-owi? Jaki impuls ma to dać polskiej gospodarce?

Nawrat: Przyjęliśmy strategię, by dość intensywnie były finansowane startupy. Są to inwestycje o dużym stopniu ryzyka, przeżywalność startupów jest niezadowalająca. Bierze się to stąd, że startupy w dużej mierze zużywają kapitał początkowy i nagle powstaje luka kapitałowa, by przebić pewne bariery lub by dokonać ekspansji.

Odpowiedzią na to są właśnie fundusze CVC i VC. One mają umożliwić startupom dostęp do dużych środków finansowych, ale udostępnić im możliwość zrealizowania wdrożenia czy asymilacji w dużej korporacji. Wtedy cały cykl rozwoju startupu nam się domyka.

Kiedy można spodziewać się startu całego projektu?

Walczak: Ruszamy z naborem w czerwcu, będzie to stały, otwarty nabór do 2020 roku lub do wyczerpania się środków. Będziemy proponować, by te fundusze były odpowiednio nie większe niż 80 mln zł łącznej kapitalizacji i nie większe niż 200 mln.

Przede wszystkim będziemy oceniać ludzi, ich zrozumienie, czym się zajmuje korporacja oraz porozumienie z nią. Z kolei od korporacji przede wszystkim będziemy oczekiwać, że rozumieją te ryzyka.

Czy każdy sektor rynku będzie brany pod uwagę, czy też preferowane będą * *konkretne obszary?

Nawrat: Wybraliśmy najlepszy zespół inwestycyjny, pozostawiamy mu swobodę w zakresie doboru od 6 do 9 funduszy tematycznych. Jesteśmy w roli obserwacyjnej, nie możemy się angażować w bieżące zarządzanie funduszem.

Kiedy będziemy mogli podsumować cały projekt, ocenić, czy to przedsięwzięcie się udało?

Nawrat: Dajemy sobie około 10 lat na zwrot z tej inwestycji. Oprócz samego zwrotu z inwestycji, chcemy, by w Polsce powstał dość prężny rynek venture capital. To jest nawet ważniejszy cel niż zwrot z inwestycji.

Musimy w Polsce nauczyć się inwestować, podejmować ryzyko w inwestowanie we wprowadzanie prac badawczo-rozwojowe. One mogą nam dać gwałtowny wzrost, ale jednocześnie wiążą się z dużym ryzykiem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
321start.
6 lat temu
Banki i pokrewne instytucje to złodzieje którym się nie powierza swoich ciężko zarobionych pieniędzy bo cię okradną !
mirek
6 lat temu
Czy to bedą nowe SKOKi??? Kase juz mozna brać. Co , SKOKi wszystkie juz zplajtowały i nie ma co kraśc w powiatowym PiSie??
ja
6 lat temu
startupy to kolejna moda jak spólki technologiczne w 2000 roku. Oby nie skończyło się tym, że wiele osób straci kasę. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? dzięki systemowi z tej ksią.ż ki w czasie bessy nie odnotowałem strat, a ostatnio ładnie system daje zarobić – jakieś 20% w ostatnie pół roku.
maria
6 lat temu
No to Polski przemysl i uslugi wzrosna w sile dzieki takim rozmaitym venczerom. Czysty blamaz.
hah246
6 lat temu
nic tylko kasa,kasa,kasa