Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Państwo uderza w bitcoiny. KAS przejął 300 "koparek"

Funkcjonariusz KAS z przejętą "koparką" Fot. materiały prasowe/KAS
Funkcjonariusz KAS z przejętą "koparką"

Do walki z kryptowalutami włączyła się Krajowa Administracja Skarbowa. Jej funkcjonariusze przejęli na katowickim lotnisku 300 "koparek" do pozyskiwania bitcoinów.

Akcja zatrzymania sprowadzanych z Chin urządzeń do "kopania" wirtualnych walut była wcześniej dokładnie zaplanowana. Funkcjonariusze KAS szukali na lotnisku w Pyrzowicach paczek zawierających "koparki" bitcoinów. Ostatecznie zatrzymali 300 sztuk tego typu urządzeń.

Zobacz też, co o inwestycjach w bitcoiny sądzi prezes ING Banku Śląskiego:


 

Importerzy mają szansę odzyskać sprzęt?

Zatrzymany sprzęt nie spełniał wymogów polskiego i unijnego prawa. Wśród zarzutów znalazły się m.in. brak instrukcji obsługi w języku polskim czy deklaracji zgodności z wymogami dot. elektromagnetyczności. Ten ostatni zarzut potwierdził Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Choć KAS zatrzymał urządzenia, to nadal mogą trafić do obrotu. Osoby, które sprowadzały "koparki", mogą zadeklarować uzupełnienie braków w dokumentacji.

Państwowe instytucje ostrzegają

Akcja Krajowej Administracji Skarbowej zbiegła się z kampanią Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego, które ostrzegają przed wirtualnymi walutami. "Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych" - ostrzegają NBP i KNF, które uruchomiły specjalną stronę internetową uwazajnakrypotwaluty.pl.

Czytaj także
Polecane galerie
Adrian
2017-12-16 08:55
Zaraz biegnę do castoramy i wykupię szpadle i kilofy - jak kopać to kopać,szkoda ze zima idzie to trochę cieżko
sympatyk
2017-12-16 08:43
Ludzie myślcie! Co wam szybuje do góry??? Co rośnie? Bitcoin czy jego cena w DOLARACH? Czyli walucie wypuszczonej przez Narodowy Bank, powszechnie akceptowanej jako środek płatniczy w każdym państwie! Jakie ten bitcoin ma pokrycie w TOWARACH? Powiedzcie mi jeden z drugim ile za 1 bitcoina mogę kupić bochenków chleba, par spodni, butów, benzyny w dowolnym sklepie??? Tylko za bitcoina a nie za bitcoina wymienionego na złotówki! Słucham? Który spożywczak, bazar, urząd skarbowy, czy stacja benzynowa w Polsce akceptuje bitcoiny? Nie pojmujecie podstawowych praw ekonomii. Zachowujecie się jak ci co wpłacili miliony do Amber Gold. Rekordzista bodajże wpłacił 2 czy 3mln. Oczywiście stracił wszystko. Inwestujecie w piramidę finansową jakiej świat jeszcze nie widział. To nie chodzi o ideę. Ta może jest i słuszna. Tylko, żeby miała sens, należałoby wymienić teraz towary na bitcoiny, wycofać waluty narodowe, wszystko przeliczyć na nowo tak jak w przypadku wprowadzenia Euro. I co się zmieni? Jacy z was będą milionerzy??? Przeliczą wam to tak, że wyjdziecie daj Boże na zero, albo ze stratą. Bo się okaże, że za wasze bitcoiny możecie przeżyć miesiąc, tak jak wcześniej za złotówki. Który z was mądrali sprzeda dziś swój dom czy mieszkanie za bitcoiny??? Jakoś nie widzę ofert sprzedaży mieszkań za kryptowaluty. Czyli jednak wolicie złotówki:) No to jaką te kryptowaluty mają w końcu wartość??? Na dodatek już dostajecie ostrzeżenia z całego świata. Już się robi gorąco. Banki Narodowe zaczynają ostrzegać. A to oznacza pierwszy krok do regulacji, zakazów, nakazów. Jak wcześniej napisałem-może idea jest słuszna, ale pomyślcie chwilę-które państwo pozwoli sobie na utratę kontroli nad pieniądzem??? Co wy sobie wyobrażacie?
ra
2017-12-16 08:12
"Państwo uderza w bitcoiny." Ta, Państwo tak uderzyło, że tylko spodziewać się załamania kursu. Cóż za amatorski tekst...
Pokaż wszystkie komentarze (201)