Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EURUSD w wyczekiwaniu na posiedzenie EBC

0
Podziel się

Ostatnie sygnały z gospodarek krajów Strefy Euro coraz dobitniej świadczą o wyhamowaniu oznak ożywienia, które mogliśmy zaobserwować wcześniej.

EURUSD w wyczekiwaniu na posiedzenie EBC
bDJEBehx

Oznacza to, że rośnie prawdopodobieństwo podjęcia przez Europejski Bank Centralny działań w ramach dalszego luzowania polityki monetarnej w celu ożywienia wzrostu. Zgodnie z wczorajszymi doniesieniami agencji Bloomberg, powołującej się na anonimowe źródło, EBC dyskutuje nad obniżeniem stóp referencyjnej i depozytowej o 10-15 punktów bazowych oraz pozostawieniem pola do dalszych obniżek. Prawdopodobnie stopa referencyjna spadnie do poziomu 0.1 proc., a depozytowa do -0.1 proc., co oznacza, że znajdzie się po raz pierwszy w historii poniżej zera. Wszystko po to by osłabić wspólną europejską walutę i zahamować spadek inflacji, która zgodnie z ostatnimi odczytami znajduje się na poziomach nieobserwowanych od paru lat. Dla przypomnienia odczyt inflacji CPI z Niemiec w maju, opublikowany w poniedziałek, wyniósł -0.1% m/m i 0.9% r/r, przy prognozach 0.2% m/m i 1.1% r/r, a opublikowane wczoraj szacunkowe dane inflacji HICP ze strefy euro wskazały odczyt na poziomie 0.5% r/r, wobec konsensusu na poziomie 0.7%.
Tymczasem dane makro z USA potwierdzają stopniowe odbudowanie wzrostu w Stanach Zjednoczonych. Dane o zamówieniach w przemyśle ujawnione wczoraj, wskazały na 0.7% dynamikę wzrostu, wobec konsensusu na poziomie 0.6%. Mocno w górę do 1.5% z 1.1% skorygowano odczyt za poprzedni miesiąc. W ujęciu technicznym EURUSD porusza się w dość wąskim paśmie wahań 1.3583-1.3662. O, ile wczoraj kurs odbił się od wsparcia i odreagowywał poniedziałkowe spadki, to dziś od rana widać pogorszenie sentymentu wobec wspólnej europejskiej waluty. Wsparciem dla kursu powinno być poza dolnym ograniczeniem konsolidacji, także dolne ograniczenie, kształtowanego od początku marca, kanału spadkowego. Niżej zaś 38.2 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej 2013/2014 w okolicach 1.3495 oraz linia trendu wzrostowego testowana w lipcu 2012 i 2013 r. Przełamanie tych poziomów, było by ważnym sygnałem głębszej przeceny. W przypadku pozytywnego odreagowania, najbliższy limit wyznacza wspominany wcześniej poziom 1.3662 oraz 200-sesyjna średnia
krocząca w okolicach 1.3690. Komunikat po zaplanowanym na jutro posiedzeniu EBC powinien wyrwać kurs EURUSD z wąskiego pasma, w którym poruszał się od paru dni. Obniżka stóp procentowych może być już w znacznej mierze zdyskontowana przez rynek i kluczowe okażą się komunikat i komentarz po posiedzeniu, który zawierać będzie uzasadnienie decyzji oraz zapowiedzi dalszych działań.
Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów znajdą się odczyty indeksu PMI z krajów Strefy Euro i Wielkiej Brytanii, a po południu publikacja raportu ADP, uznawanego za prognostyk danych z amerykańskiego rynku pracy zaplanowanych na piątek. Możemy spodziewać się także większej zmienności na walucie Kanady, ze względu na publikację danych o bilansie handlowym z Kanady i USA oraz zaplanowane posiedzenie Banku Kanady. Z ważnych odczytów makro z USA w dalszej części dnia na uwagę zasługiwać będą także publikacja indeksu ISM dla usług oraz beżowej księgi - raportu FED zawierającego ocenę bieżącej sytuacji gospodarczej oraz prognoz działań FED na kolejnym posiedzeniu. Nad ranem poznaliśmy lepsze od prognoz dane o australijskim PKB, które jednak tylko na chwilę umocniły AUDa w okolice poziomu 0.93. PKB Australii w I kw. wzrósł o 1.1% k/k, co jest najlepszym wynikiem od prawie trzech lat.

bDJEBeia
KOMENTARZE
(0)