Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FOMC rozczarował rynek, EURUSD mocno w górę

0
Podziel się:

Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem wyczekiwania na publikację protokołu z posiedzenia FOMC. Inwestorzy liczyli, że publikacja tzw.

FOMC rozczarował rynek, EURUSD mocno w górę

minutek, może odmienić utrzymujący się od początku tygodnia negatywny sentyment wobec amerykańskiej waluty. W ogólnym rozrachunku protokół z posiedzenia zawiódł Inwestorów, co wywołało dalsze gwałtowne osłabienie dolara amerykańskiego i euforię na amerykańskich giełdach. Największe rozczarowanie przyniosła informacja o tym, że kliku członków FOMC uznało, że rynek nadinterpretuje ostatnie komunikaty FOMC i Janet Yellen, spodziewając się zbyt wczesnej podwyżki stóp procentowych i wyolbrzymiając możliwe tempo zacieśniania polityki monetarnej. Tymczasem ożywienie gospodarki postępuje wolno, w czym nie pomoże w najbliższym czasie spowolnienie w Chinach. Część członków posiedzenia złagodziło swój optymizm w ocenie gospodarki, zwracając uwagę na fakt, że obserwowane w USA spowolnienie może nie być wyłącznie skutkiem srogiej zimy. W efekcie może to spowodować utrzymanie niskich stóp procentowych przez 2015 r. Perspektywy nie poprawia utrzymująca się na niskim poziomie inflacja. Potwierdziły się natomiast informacje
o tym, że za rezygnacją z kryterium ilościowego wprowadzenia podwyżki stóp procentowych głosowali wszyscy członkowie FOMC. Oznacza to zniesienie kryterium spadku stopy bezrobocia poniżej 6.5% i inflacji poniżej 2.5% i wprowadzenie kryterium jakościowego opierającego się na ogólnej ocenie kondycji gospodarki w dłuższej perspektywie czasowej.
Wcześniej rynek obiegła informacja z wywiadu agencji Bloomberg z prezesem Banku Centralnego Grecji o tym, że ECB projektuje program luzowania ilościowego dla strefy euro, informacja, jednak nie wywołał większej reakcji.
Nad ranem spore rozczarowanie przyniosły odczyty z gospodarki chińskiej. Nadwyżka handlowa wprawdzie spuchła do 7.7 mld USD, jednak eksport i import w marcu zanurkowały. Import zmniejszył się o 11.3% w skali r/r, podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 2.4%. Eksport zmniejszył się o 6.6%, wobec prognozy +4%. W poprzednim miesiącu eksport skurczył się o ponad 18%, a import wzrósł o 10%. Dane osłabiły nad ranem dolara australijskiego, którego niespełna pół godziny wcześniej wsparły korzystne dane z australijskiego rynku pracy.
W ujęciu technicznym EURUSD, po wzrostowym rajdzie z pierwszej połowy tygodnia wczoraj w ciągu dnia tylko na chwilę zdołał wspiąć się ponad opór na poziomie 1.3810, wyznaczony przez szczyty z końca października i grudnia ubiegłego roku. Przebicie tego poziomu, wczoraj wieczorem, po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC, otworzyło drogę do testowania szczytów z połowy marca, tj. okolic 1.3933. W przypadku zniżek wsparcie wyznacza 50 sesyjna średnia krocząca, a niżej linia dołków z początku kwietnia (okolice 1.366-1.37). Poziom ten jest bliski 23.6 proc. zniesienia Fibo, fali wzrostowej z genezą w lipcu 2013 r.
Dzisiaj na szczególną uwagę zasługuje komunikat po posiedzeniu Banku Anglii, cotygodniowe dane z rynku pracy oraz wystąpienia członków FED i EBC.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)