Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RBA w dogodnej sytuacji

0
Podziel się:

Przez dłuższy okres czasu RBA utrzymywał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 2.

RBA w dogodnej sytuacji

5% (od połowy 2013), a w Q3 2014 roku, spadek inwestycji prywatnych spowodował wzrost presji na obniżkę stóp. Mimo wszystko w lutym Bank zaskoczył rynki swoją decyzją o obniżeniu stóp o 25 pkt bazowych do poziomu 2.25%. Na tą decyzję miała zapewne wpływ wysokość inflacji, która w Q4 2014 wyniosła 1.7% i znalazła się poniżej oczekiwań inflacyjnych RBA z przedziału 2-3%. Wzrost inflacji w najbliższym czasie może być ograniczony głównie w wyniku niskich cen ropy naftowej oraz po przez brak presji na wzrost wynagrodzeń.
W otoczeniu osłabiania swoich walut przez banki centralne, rynek oczekiwał, że RBA zdecyduje się na kolejną obniżkę już w marcu lub kwietniu - co jednak nie nastąpiło. Bank dał jednak jasno do zrozumienia, że można się spodziewać dalszych cięć, a opóźnienie w luzowaniu polityki nie oznacza, że cykl obniżek został już zakończony. Bank najprawdopodobniej jest obecnie zadowolony z tempa deprecjacji AUDa i oczekuje wzrostu inflacji po przez wzrost cen importu. W średnim okresie będzie on zapewne preferował kontynuację tego trendu, a umocnienie USD jest mu z pewnością na rękę co stawia RBA w luksusowej sytuacji - może być cierpliwy. Możliwość podwyżki stóp w USA w okolicach września powinna wywierać presję na kontynuację spadków kursu. Jednak już w 2016 roku, RBA może szukać sposobności do normalizacji polityki monetarnej, przez co przyszły rok może przynieść odbicie kursu AUDUSD.
Głównym czynnikiem ryzyka dla AUD pozostaje rozwój w Chinach, które są dla Australii najważniejszym partnerem handlowym. Wzrost zaczyna się osłabiać i możliwe jest, że tendencja ta utrzyma się przez cały obecny rok. Jeżeli Chiny nie unikną gwałtownego wyhamowania wzrostu gospodarczego, może się to odbić na handlu z Australią co z kolei przełoży się na dalsze osłabienie głównie względem USD.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)