Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analiza poranna - Dane z Chin psują nastoje na otwarciu tygodnia

0
Podziel się:

Zdecydowanie słabsze od oczekiwać dane o grudniowej wymianie handlowej w Chinach opublikowane dziś rano zaciążyły na sentymencie rynkowym.

Analiza poranna - Dane z Chin psują nastoje na otwarciu tygodnia

Eksport spadł o 4.4% r/r wobec wzrostu o 5.4% r/r przed miesiącem, a import obniżył się o 7.6% r/r w porównaniu do wzrostu o 3.0% r/r odnotowanego w listopadzie. Publikacja ta zwiększa obawy o wpływ wojny handlowej na kondycję światowej gospodarki i spowolnienie koniunktury. Na otwarciu tygodnia indeksy giełdowe osuwają się więc na południe, a na rynku walutowym widać przepływ kapitału w kierunku bardziej bezpiecznych przystani. Kontrakt terminowy na S&P 500 spada w kierunku 2570 pkt., a niemiecki Dax otwiera się w okolicy 10800 pkt. Uwzględniając skalę ostatnich wzrostów należy liczyć się z możliwością kontynuacji spadków odpowiednio w kierunku 2500 i 10600 pkt., za czym może też przemawiać niepewność związana z jutrzejszym głosowaniem wynegocjowanych warunków Brexitu w brytyjskim parlamencie, które prawdopodobnie zakończy się fiaskiem otwierając całe spektrum dalszych możliwości związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii. Uwzględniając jednak złagodzenie retoryki ze strony amerykańskich bankierów
centralnych, które przełożyć się może na dłuższy okres stabilnych stóp procentowych oraz sygnały wskazujące na możliwość załagodzenia wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, cofnięcie na rynku akcyjnym jak na razie może być rozpatrywane jeszcze w kontekście korekty ostatnich wzrostów, szczególnie jakby mimo porażki podczas jutrzejszego głosowania w brytyjskim parlamencie doszło do odsunięcia w czasie daty Brexitu.

Duża niepewność związana z dalszym przebiegiem wydarzeń dotyczących Brexitu, stwarza ryzyko chaotycznej zmienności na rynku funta, który w zależności od tonu pojawiających się komentarzy może zachowywać się bardzo nerwowo. W gronie G10 najsilniejszy jest japoński jen, a kurs USDJPY schodzi w kierunku 108. Wzrost awersji do ryzyka wywołany kiepskimi danymi z Chin ciąży natomiast walutom antypodów. Zarówno notowania NZDUSD jak i AUDUSD korygują się po trwającym od początku roku odbiciu. Pogorszenie nastrojów odciska również swoje piętno na rynku surowcowym, gdzie baryłka WTI schodzi poniżej 51 USD. W przypadku utrzymywania się słabszych nastrojów należałoby się liczyć z możliwością dalszych spadków w kierunku 50 USD, gdzie notowania znajdowały wsparcie na przełomie listopada i grudnia. Złoto natomiast podejmuje kolejną próbę zaatakowania oporu na 1300 USD, pokonanie którego w przypadku powrotu słabości USD wydaje się kwestią czasu. Kalendarium makroekonomiczne w dniu dzisiejszym pozostaje praktycznie puste, a
w centrum uwagi inwestorów znajdować się będą doniesienia płynące z Wielkiej Brytanii.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.