Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analiza poranna - przewaga Johnsona dalej spada

0
Podziel się:

Ostatnie godziny handlu przynoszą pewną poprawę sentymentu.

Analiza poranna - przewaga Johnsona dalej spada

Wynika to z komentarzy osób z otoczenia Donalda Trumpa sugerujących możliwe odłożenie w czasie wprowadzenia kolejnych ceł na chińskie towary. Informacja ta nie jest jednak pewna i spodziewać się można, że jej ewentualne potwierdzenie pojawi się najwcześniej jutro. W czwartek bowiem amerykański prezydent ma dyskutować z zespołem prowadzącym rozmowy z Chińczykami. Jeżeli taki scenariusz zmaterializowałby się, oznaczałoby to, że negocjacje zmierzają w dobrym kierunku, co powinno przełożyć się na dalsze wzrosty indeksów giełdowych. Ważnym czynnikiem niepewności są także jutrzejsze wybory w Wielkiej Brytanii. Te przełożyć się mogą szczególnie na zmienność w przypadku par walutowych z funtem. Jeszcze przed dwoma tygodniami sugerowana przez sondaże przewaga Konserwatystów wynosiła aż 68 mandatów. Taki wynik oznaczałby, że brytyjski premier miałby możliwość przeforsowania umowy stanowiącej porozumienie z Unią Europejską i opuszczenie wspólnoty z końcem stycznia. Jednakże, ostatnie sondaże wskazują na spadkową
tendencję poparcia dla Konserwatystów. Z wczorajszego badania wynika, że skurczyło się ono do około 28 mandatów. To już poważne ryzyko, że Boris Johnson będzie rządził bez parlamentarnej większości, co z kolei może znaleźć negatywne przełożenie na rozwój sytuacji dotyczącej Brexitu. W takim scenariuszu GBPUSD bez trudu powinien powrócić poniżej wsparcia przy 1.30, otwierając drogę do dalszych spadków. W późniejszym okresie funtowi ciążyłyby także potencjalne perturbacje dotyczące Brexitu. Jeżeli jednak Brytyjczycy zaufają swojemu premierowi, para powinna kontynuować wzrostową tendencję, której świadkami jesteśmy od września.

Może wydawać się, że wojna handlowa i Brexit spychają na drugi plan działania prowadzone przez główne banki centralne. Chociaż znajdujemy się w momencie, w którym nie ma jasnych oczekiwań co do kierunku działań, ani tym bardziej konkretnych decyzji, nie należy zapomnieć o wpływie tych instytucji na sytuację rynkową. Dziś po zakończeniu sesji na rynkach europejskich posiedzenie podsumuje FOMC. Jerome Powell prawdopodobnie powtórzy wcześniejszy przekaz sugerujący, że zmiany w parametrach polityki monetarnej zostały wstrzymane. Warto jednak zwrócić uwagę na punktową prognozę przedstawianą przez wszystkich członków Komitetu w odniesieniu do przyszłego poziomu stóp procentowych. Jutro swoje posiedzenia kończą także Europejski Bank Centralny i Narodowy Bank Szwajcarii. Jeszcze dziś na sytuację na rynku walutowym wpływać mogą dane inflacyjne z USA, które poznamy o godzinie 14:30. Dwie godziny później poznamy natomiast zmianę stanu zapasów ropy w tym kraju.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)