Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

"Babciowe" a rodzic na L4. Co w takim wypadku ze świadczeniem?

24
Podziel się:

"Babciowe" to nowe świadczenie socjalne, które ma wejść w życie od 1 października. Będzie przyznawane rodzicom młodych dzieci, by ułatwić im opiekę nad pociechą. A co w przypadku, gdy rodzic pójdzie na zwolnienie lekarskie lub urlop macierzyński? Pojawiły się wątpliwości.

"Babciowe" a rodzic na L4. Co w takim wypadku ze świadczeniem?
"Babciowe" a L4. Co ze świadczeniem (money.pl, Rafał Parczewski)

W ostatnich tygodniach w końcu poznaliśmy założenia do projektu ustawy wprowadzającego świadczenie "Aktywny rodzic". To właśnie w nim znajdzie się też "babciowe".

"Babciowe". Co, gdy osoba uprawniona trafi na L4 lub na urlop macierzyński?

W założeniu ma ono być przyznawane pracującym rodzicom, którzy mają dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy. Jak pisaliśmy w money.pl, projekt został przyjęty bez konsultacji, a wzbudza wątpliwości ekspertów. Dwie z nich wskazuje "Fakt". Co z osobami, które będą na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Dziennik przeanalizował zapisy projektu ustawy pod kątem obu przypadków. Zacznijmy zatem od L4. Jeśli rodzic lub dziecko będą chorzy, to nie stracą prawa do żadnego z komponentów "Aktywnego rodzica". Przepisy przewidują bowiem, że przerwa w wykonywaniu pracy przez rodzica w związku z chorobą nie będzie miała wpływu na pobieranie świadczenia.

A jeśli kobieta ma prawo do pieniędzy z "Aktywnego rodzica", bo np. urodziła dziecko i wróciła do pracy, a przejdzie na urlop macierzyński w związku z urodzeniem drugiego dziecka? W tym wypadku świadczenie "babciowe" przysługuje na pierwsze dziecko. Warunki jednak są dwa: pociecha nie może ukończyć 3. roku życia, a kobieta nadal będzie zatrudniona.

Czym jest "Aktywny rodzic"?

Świadczenie "Aktywny rodzic" będzie podzielone na trzy komponenty:

  • "Aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) – skorzystają z niego aktywni zawodowo rodzice dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie posłali go do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola. Można z niego skorzystać, jeśli opiekę nad nim sprawuje opiekun lub np. członek rodziny (w tym emeryt na podstawie umowy uaktywniającej), choć nie jest to warunek. Będzie ono przysługiwać w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie przez 24 miesiące. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością wymagających opieki kwota wzrasta do 1,9 tys. zł;
  • "Aktywnie w żłobku" skorzystają z niego rodzice, którzy poślą swoje dziecko do żłobka, klubu dziecięcego lub skorzystają z opiekuna. Przysługuje ono do 3. roku życia. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – wtedy świadczenie przysługuje do 4. roku życia. Jego wysokość to 1,5 tys. zł (1,9 tys. zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością wymagającego opieki), jednak nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym czy za opiekuna. Do tej opłaty nie wlicza się koszt wyżywienia dziecka w tych placówkach;
  • "Aktywnie w domu" (dawny Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) – skorzystają z niego rodzice sami wychowujący dziecko w domu w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Klemęs
4 tyg. temu
Skończą szkołę małego króla z wyróżnieniem.
Klemęs
4 tyg. temu
Skończą szkołę małego króla z wyróżnieniem.
Żyrafa
4 tyg. temu
Moje pokolenie musiało radzić sobie samo, a dzieci było więcej. Odechciało mi się pracować od tych pomysłów Donalda.
Babcia
4 tyg. temu
No jestem babcia . Kocham swoje wnuki . Ale zajmowanie się dziećmi 10 godzin dziennie przerosło by mnie . To ciężka praca tym bardziej z małymi dziećmi .
...
4 tyg. temu
Może czas skończyć z tym rozdawnictwem.
...
Następna strona