Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Banknot o nominale 500 zł. Wielu o nim słyszało, niewielu miało

45
Podziel się:

Banknot o nominale 500 zł, znajdujący się w obiegu od kilku lat, nie cieszy się przesadną popularnością. Jak wynika z badania NBP "Zwyczaje płatnicze w Polsce" (grudzień 2021), 7 proc. badanych osób w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, miało w rękach banknot 500 zł.

Banknot o nominale 500 zł. Wielu o nim słyszało, niewielu miało
Banknot o nominale 500 zł (Adobe Stock, ©marcinm111 - stock.adobe.com)

Jak informuje NBP, banknoty te były pozyskiwane głównie z banku lub bankomatu i były wykorzystywane na codziennie potrzeby (zakupy, oszczędności, wymiana na niższe nominały).

Najwięcej spośród badanych, bo 55,9 proc. wykorzystało ten banknot do zakupów w sklepie lub punkcie usługowym, 12,9 proc. zadeklarowało, że wybrało ten nominał jako formę przechowywania oszczędności, 9 proc. respondentów rozmieniło go na mniejsze nominały. Również 9 proc. zadeklarowało, że traktuje go jako element kolekcji.

Banknot o nominale 500 zł w obiegu

Z kolei 6,9 proc. powiedziało, że banknot został przekazany w prezencie, a 1,9 proc. postanowiło, że zdeponuje go w banku.

Banknot warty 500 zł jest w obiegu od 2017 r. NBP tłumaczy, że banknoty o takim nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. Dostępne są w kasach banków i Poczty Polskiej SA.

To najwyraźniej nie koniec nowych nominałów. Prezes NBP Adam Glapiński w styczniu wspominał o możliwości wprowadzenia banknotu o nominale tysiąca złotych. - Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie - oświadczył Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
Alek
rok temu
Nie wiem czy to jest normą, ale nagroda za wygraną w 1z10 już jesienią 2019 r. Była wypłacona w takich nominałach.
Maximus
2 lata temu
nie znam nikogo,a znam mnostwo ludiz,kto mial taki banknot w rekach.Nie mieli go nawet w kantorach
Gutek
2 lata temu
Mamy jeszcze wielu zasłużonych dygnitarzy koscioła 1000zł Wesołowski 5000 Petz noi10000 Don Stanislao
jaśniak
2 lata temu
PLN jest już na poziomie 4,65 za 1 EUR. Jak tak dalej pójdzie, to wzorem Turcji, Zimbabwe, Wenezueli, będziemy wkrótce mieli banknoty o nominałach 1000 zł ( J. Kaczyński ? ), 2000 zł ( matka Kaczyńskich ? ), 5000 zł ( dziadek Kaczyńskich ? ) a może jeszcze większych...
Zenon
2 lata temu
Jeszcze trochę i będziemy mieć banknot 5000zl z Chopinem
...
Następna strona