Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Banknoty i monety w NBP. Potężna kwota w obiegu

112
Podziel się:

W obiegu w fizycznej postaci są banknoty i monety o wartości 221 mld zł. To blisko trzykrotnie więcej niż jeszcze 12 lat temu. Statystyczny banknot po wypuszczeniu na rynek wraca do NBP po niewiele ponad roku.

Jednym z celów NBP jest dbałość o wartość pieniądza.
Jednym z celów NBP jest dbałość o wartość pieniądza. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

W obiegu są banknoty o wartości 216 mld 181,6 mln zł. W monetach jest kolejne 4 mld 813,8 mln zł - wynika z najnowszych statystyk Narodowego Banku Polskiego.

Na rynku jest 2,12 mld sztuk banknotów. Najpopularniejsze są stuzłotówki. Sześć na dziesięć banknotów ma właśnie taki nominał. Popularne są też dwusetki, których jest ponad 320 mln sztuk. Nieco mniej jest pięćdziesiątek i dwudziestek razem wziętych.

NBP sprawdził jaka jest rotacja banknotów. Okazuje się, że średnio każdy wraca do NBP po 375 dniach od wypuszczenia. Czas ten systematycznie rośnie. W 2012 roku częstotliwość była półroczna. Rotacja wiąże się m.in. ze zniszczeniem banknotów, które można wymienić na nowy w kasie dowolnego banku.

Zobacz także: Deszcz pieniędzy na autostradzie

W przypadku monet z oczywistych względów czas jest ten znacznie dłuższy. To około 11,5 tys. dni, czyli ponad 31 lat. W przeciwieństwie do banknotów, gdzie nie ma prostej zależności między nominałem a emisją, przy monetach im mniejsza wartość tym więcej bilonu.

Groszówek jest w obiegu prawie 7 mld, podczas gdy złotówki można liczyć na niewiele ponad 600 mln sztuk. Najmniej jest monet o nominale 5 zł - niecałe 350 mln sztuk.

Z czasem przybywa pieniądza. Na przestrzeni ostatnich 12 lat wartość banknotów w obiegu potroiła się. O połowę mniej było ich w 2011 roku. Nowością jest m.in. pięćsetka, która na rynku pojawiła się z początkiem 2017 roku. Na początku było milion. Teraz liczba ta sięga 16 mln. W mniejszym tempie zwiększa się wartość monet w obiegu.

NBP zgodnie z przepisami ma wyłączne prawo wypuszczania monet i banknotów będących prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Bank określa wielkość ich emisji oraz moment wprowadzenia do obiegu, za którego płynność odpowiada. Ponadto, organizuje obieg pieniężny i reguluje ilość pieniądza na rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Gorszy Sort
3 lata temu
Partia piSS okrada podatnika, finansuje okupanta watykańskiego i misiewiczów oraz drukuje pusty pieniądz.
popis
3 lata temu
czemu ma sluzyc ta idiotyczna informacja jedyna jej zaleta ze jest prawdziwa??????
bank
3 lata temu
im wiecej pieniedzy / banknotow, monet, / im wyzsze nominaly, tym waluta jest slabsza....
stan
3 lata temu
H A HA I O CO POmatoły ? za wszych rzadow zawsze było " piniedzy nima i nie bedzie "
jam
3 lata temu
czy dodrukowano?
...
Następna strona