Notowania

banknoty
23.04.2019 11:17

Banknoty i monety w NBP. Potężna kwota w obiegu

W obiegu w fizycznej postaci są banknoty i monety o wartości 221 mld zł. To blisko trzykrotnie więcej niż jeszcze 12 lat temu. Statystyczny banknot po wypuszczeniu na rynek wraca do NBP po niewiele ponad roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jednym z celów NBP jest dbałość o wartość pieniądza. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

W obiegu są banknoty o wartości 216 mld 181,6 mln zł. W monetach jest kolejne 4 mld 813,8 mln zł - wynika z najnowszych statystyk Narodowego Banku Polskiego.

Na rynku jest 2,12 mld sztuk banknotów. Najpopularniejsze są stuzłotówki. Sześć na dziesięć banknotów ma właśnie taki nominał. Popularne są też dwusetki, których jest ponad 320 mln sztuk. Nieco mniej jest pięćdziesiątek i dwudziestek razem wziętych.

NBP sprawdził jaka jest rotacja banknotów. Okazuje się, że średnio każdy wraca do NBP po 375 dniach od wypuszczenia. Czas ten systematycznie rośnie. W 2012 roku częstotliwość była półroczna. Rotacja wiąże się m.in. ze zniszczeniem banknotów, które można wymienić na nowy w kasie dowolnego banku.

Deszcz pieniędzy na autostradzie

W przypadku monet z oczywistych względów czas jest ten znacznie dłuższy. To około 11,5 tys. dni, czyli ponad 31 lat. W przeciwieństwie do banknotów, gdzie nie ma prostej zależności między nominałem a emisją, przy monetach im mniejsza wartość tym więcej bilonu.

Groszówek jest w obiegu prawie 7 mld, podczas gdy złotówki można liczyć na niewiele ponad 600 mln sztuk. Najmniej jest monet o nominale 5 zł - niecałe 350 mln sztuk.

Z czasem przybywa pieniądza. Na przestrzeni ostatnich 12 lat wartość banknotów w obiegu potroiła się. O połowę mniej było ich w 2011 roku. Nowością jest m.in. pięćsetka, która na rynku pojawiła się z początkiem 2017 roku. Na początku było milion. Teraz liczba ta sięga 16 mln. W mniejszym tempie zwiększa się wartość monet w obiegu.

(NBP)
(Fot: NBP)

NBP zgodnie z przepisami ma wyłączne prawo wypuszczania monet i banknotów będących prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Bank określa wielkość ich emisji oraz moment wprowadzenia do obiegu, za którego płynność odpowiada. Ponadto, organizuje obieg pieniężny i reguluje ilość pieniądza na rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banknoty, monety, nbp, pieniądze, statystyki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

ThruTo świadczy tylko o jednym - cały czas słabnie siła nabywcza pieniądza w Polsce. Drożyzna, za pensję można coraz mniej kupić. Ale portfel wypchany, … Czytaj całość

23-04-2019

Wojtek WardaNareszcie pis się przyznał do DODRUKOWANIA PIENIĘDZY

23-04-2019

okulistaGrosze powinny zupełnie zniknąć z rynku. Kompletnie bez wartości i sensu są nominały 1 i 2gr.

Rozwiń komentarze (113)