Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W USA do obiegu wchodzą nowe banknoty studolarowe

0
Podziel się

Nowy banknot będzie wyposażony w unowocześnione zabezpieczenia.

W USA do obiegu wchodzą nowe banknoty studolarowe
(cole24_/CC/Flickr)
bDAPdKHV

W październiku 2013 roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła wprowadzanie do obiegu zmodernizowanych banknotów - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

NBP wskazał, że nowy banknot będzie wyposażony w unowocześnione zabezpieczenia, które mają jeszcze lepiej zapobiegać fałszerstwom oraz ułatwić rozpoznawanie autentyczności banknotów.

Wśród zmodernizowanych zabezpieczeń znajdzie się m.in. błękitny pasek hologramowy z wizerunkiem dzwonów i cyfrowym oznaczeniem nominału oraz zmieniający kolor wizerunek dzwonu wewnątrz kałamarza.

bDAPdKHX

_ Wszystkie dotychczas używane banknoty o nominale 100 dolarów - zgodnie z polityką rządu Stanów Zjednoczonych - pozostaną bezterminowo w obiegu. Początkowo zmodernizowane banknoty trafią do instytucji finansowych na świecie, skąd będą spływały do firm i użytkowników indywidualnych _ - wyjaśniono w komunikacie.

Wygląd nowego banknotu 100-dolarowego można zobaczyć na stronie www.newmoney.gov

Modernizacja zabezpieczeń banknotów to standardowe działanie banków centralnych. NBP przypomniał, że w maju 2013 roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro, a w kwietniu 2014 r. zmodernizowane banknoty zostaną wprowadzone w Polsce. Ich grafika nie zmieni się.

Chodzi o banknoty o nominale 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zamiana banknotów ze starymi zabezpieczeniami na nowe będzie odbywała się stopniowo od kwietnia 2014 r. w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę i operacji wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów.

bDAPdKId

Najbardziej widoczne zmiany to tzw. odkryte pole bieli przy nominale banknotów, wzbogacony znak wodny, korona w owalu widoczna na każdym z nominałów oraz pas opalizujący.

Najwięcej zmian pojawi się na banknocie 100-złotowym. Przy nominale po lewej stronie będzie tzw. odkryte pole bieli. Dzięki temu łatwiej będzie można rozpoznać stopień zużycia pieniądza i jego zabrudzenia. Banknot będzie wydawał się jaśniejszy. Na bieli zostanie umieszczony wzbogacony znak wodny z wizerunkiem Władysława II Jagiełły, który będzie lepiej widoczny, niż obecnie. Poniżej pojawi się nowy jednorodny znak wodny z nominałem 100 zł.

Banknot, podobnie jak obecnie, będzie zabezpieczony metalizującą nitką. Rozeta znajdująca się na lewo od wizerunku króla będzie płynnie zmieniać kolor ze złotego w zielony. Na prawo od wizerunku króla pojawi się owal, w którym zostaną umieszczone elementy graficzne. Podczas oglądania pod światło będą się uzupełniały, tworząc koronę. Na kolejnym owalu po prawej stronie od władcy umieszczono tzw. efekt kątowy. W zależności od kąta patrzenia będzie widoczny nominał 100 zł lub korona. Ponadto na banknocie zostaną umieszczone znaki widoczne tylko w promieniach UV.

Na banknocie o nominale 50 zł nowością będzie królewska litera _ K _ zmieniająca kolor w zależności od kąta patrzenia. Pojawi się owal, z elementami graficznymi tworzącymi widoczną pod światło koronę. Znak wodny z wizerunkiem Kazimierza III Wielkiego i nominałem 100 zł będzie lepiej widoczny. Zmiana będzie też dotyczyć znaków widocznych w promieniach UV.

bDAPdKIe

Na banknocie 20-złotowym nowością będzie pas opalizujący umieszczony na odwrotnej stronie banknotu oraz korona w owalu. Zmodernizowany zostanie znak wodny i elementy widoczne w ultrafiolecie. Podobne elementy będą charakterystyczne dla zmodernizowanego banknotu 10 zł.

Ponadto na wszystkich banknotach podpis byłej prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz zostanie zastąpiony podpisem Marka Belki. Zmieni się także podpis głównego skarbnika NBP.

Czytaj więcej w Money.pl

bDAPdKIf
bDAPdKIy
pieniądze
wiadomości
waluty
Źródło:
KOMENTARZE
(0)