Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Tak drogo nie było nigdy

39
Podziel się

Opłaty za wywóz śmieci rosną w całej Polsce. W wielu przypadkach stawki wzrosły o kilkaset proc. Decyzja o podwyżkach bywają zaskarżane do sądów.

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Tak drogo nie było nigdy
Rosną opłaty za wywóz śmieci. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSwbJtx

Od kwietnia opłaty za wywóz śmieci wzrosły w Warszawie i Olsztynie, gdzie powiązano je ze zużyciem wody. Podwyżki, w niektórych przypadkach, wyniosły nawet kilkaset proc.

Przepisy, jak tłumaczy stołeczny ratusz, pozwalają na trzy sposoby naliczania opłat: od powierzchni lokalu, od liczby mieszkańców i właśnie od zużycia wody.

Przepisy obowiązują od 2012 roku i na początku większość samorządów decydowała się na naliczanie opłat od osoby. Okazało się jednak, że w wielu przypadkach liczba deklarowanych mieszkańców lokalu nie pokrywała się z rzeczywistością, dlatego ta metoda była nieefektywna.

bDSwbJtz
Zobacz także: Minister klimatu zdaje test na segregowanie śmieci. "Kilka pułapek zastawił pan na mnie"

Rosną także ceny wywozu śmieci. Jak mówią przedstawiciele samorządów, w ciągu ostatnich lat duże przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem odpadów stosowały ceny dumpingowe i wyeliminowały konkurencję.

– A teraz te, które zostały, dyktują ceny. Samorządy nie mają pola manewru, bo ktoś te śmieci musi odbierać – mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. - Samorządy muszą pokryć koszty wywozu i zagospodarowania odpadów środkami uzyskanymi od mieszkańców i firm. Nie mogą dokładać do tego z własnego budżetu.

bDSwbJtF

W wielu przypadkach decyzje o podwyżce opłat za wywóz śmieci są zaskarżane do sądu. Pakiet uchwał, który wprowadził uzależnienie stawki od zużycia wody trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

– W sumie do WSA wpłynęły 34 skargi. Przede wszystkim skarżącymi są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz prokurator okręgowy w Warszawie – mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Mazur, prezes WSA. Sąd zajmie się tymi skargami za kilka miesięcy.

Według propozycji ministerstwa, jeżeli miesięczne zużycie wody w gospodarstwie domowym nie przekroczy 3 m sześc., to maksymalna stawka ma wynosić 40 zł. W przypadku zużycia wody od 3 do 12 m sześc. maksymalna kwota będzie na poziomie 91 zł. Natomiast kiedy miesięczne zużycie wody w jednym gospodarstwie domowym przekroczy 12 m sześc., wówczas maksymalna opłata nie będzie mogła przekroczyć 120 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwbJua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
wawa
5 dni temu
Sami sobie wybraliście POTrzaskanego. możecie POdziękować !!!!!!!!!!
Nigdy POKO
5 dni temu
Nie piszcie bzdur i kłamstw. Wiecie dobrze o tym, że to samorządy robią podwyżki i rząd nic do tego nie ma. PiS takich przepisów nie wprowadzał . Oni zawsze stoją po stronie ludzi i bronią interesu rodzin , godnego - lepszego życia.
podkarpa...
5 dni temu
Ciekawe, że w innych miastach samorządy umieją sobie radzić i nie przerzucają braków w kasie na mieszkańców !? ... cała polska ..... śmieje - PO-KO..... i złodzieje... ludzie płacą i płaczą... uwierzyli rafce to mają co chcieli ... oszustów krętaczy POpulistów...
bDSwbJub
akurat
5 dni temu
cieszę się, że jesteście trochę lepsi od rzepy, która jako tuba propagandowa w ogóle przemilczała zdanie ministerstwa i fakt, że to samorządy robią podwyżki, a resort próbuje ludzi przed nimi bronić... ale szkoda, że nie ma nic o tym, że część tych samorządowców to politycy, którzy wprowadzali za PO-PSl te przepisy w życie
POlewus
5 dni temu
Widzieliście kiedyś taśmę w sortowni śmieci? Wasze posortowane śmieci, zmieszane po wrzuceniu do jednej śmieciarki tam właśnie zostają ponownie - tym razem prawidłowo posortowane (o ile w ogóle nie trafią na jedną wielką hałdę). A Wam kazano odstawiać w domach ten cyrk z segregacją tylko dlatego, że w ten sposób łatwiej przełknęliście największą w Europie podwyżkę cen wywozu śmieci. Samorządy miast, które Wam to zafundowały, muszą z tych pieniędzy utrzymać ostatnie bastiony POprzedniej ekipy.
...
Następna strona