Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Duża zmiana w 500+. Wnioski tylko przez internet

8
Podziel się:

Jak wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort rodziny, obsługą programu 500+ ma się zająć ZUS, a nie, jak do tej pory, samorządy. Nie będzie można składać papierowych wniosków, wszystko ma być załatwiane online.

Duża zmiana w 500+. Wnioski tylko przez internet
Duże zmiany w 500+. (money.pl, Rafał Parczewski)

Do tej pory zbieraniem i rozpatrywaniem wniosków oraz wypłacaniem świadczenia 500+ zajmowały się lokalne samorządy.

Resort rodziny chce oddać pełną kontrolę nad realizacją programu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Koszty obsługi świadczenia "500 plus" w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Zobacz także: Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Maląg: 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

Projekt przewiduje też, że wnioski o 500+ będą mogły być składane jedynie przez internet. Świadczenie będzie wypłacane tylko bezgotówkowo na rachunek bankowy.

"Proponowane rozwiązanie ma na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia, a tym samym bardzo istotną redukcję kosztów jego obsługi. Dodatkowo ogranicza ryzyko zarażenia COVID-19 poprzez eliminację ryzyka przenoszenia koronawirusa na dokumentach papierowych oraz środkach pieniężnych, jak i eliminację bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przy osobistym składaniu wspomnianych wniosków" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

500+ to kolejne świadczenie, które przechodzi pod skrzydła ZUS i ma zostać w pełni zdigitalizowane.

Podobne zmiany od tego roku zaszły w programie "Dobry Start", czyli tzw. 300+.

Od tego roku wnioski o 300 zł wyprawki szkolnej można składać tylko drogą elektroniczną, a pieniądze będą wypłacane wyłącznie przelewem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Roman
2 lata temu
Oj to bedzie krzyk. Niejedna Grażynka i Janusz nie posluguja sie internetem lub tak słabo ze nie przejda przez skladanie wniosku. Powstanie nowy zawód: wypelnie wniosek dla niepismiennego pięćsetplusa;-))
Bravo pis
2 lata temu
W innych krajach zachodu wypłacają dodatek dla dzieci i można ale nie w PL, bo to jest rozdawnictwo i szerzenie patologii.
Ida
2 lata temu
Wielka zmiana Zmiana by było aby 500+ musiało pracować a to kto im wypłaca to jest im wszystko jedno aby flaszki się zgadzały
Marta
2 lata temu
Zlikwidować to rozpasane rozdawnictwo, 500+, 300+, emerytury dla nigdy niepracujących mamusiek. PiS doprowadził rozdawnictwo do granic absurdu. Nieroby i dziecioroby żyją jak pączki w maśle na koszt podatników. Klienci MOPSów zgarniają miesięcznie taką kasę, o jakiej niejeden pracujący i emeryt może tylko pomarzyć. Z ilości posiadanych dzieci zrobili sobie źródło utrzymania i śmieją się nam, pracującym idiotom w twarz. Każdy może mieć tyle dzieci, ile ma ochotę, ale to obowiązkiem rodziców jest te dzieci utrzymywać. W żadnym cywilizowanym kraju jakikolwiek zasiłek na dziecko nie jest tak nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do najniższej pensji. U nas z rodziców kilkorga ZDROWYCH dzieci robi się męczenników, którzy bez kolejnych plusów nie są w stanie funkcjonować. Jeżeli kogoś nie stać, nie ma warunków i pracy, to niech się nie rozmnaża bez opamiętania. Rozdawnictwo i kupowanie ciemnego elektoratu zadłużyło ten nieszczęsny kraj na dwa pokolenia.
Akne
2 lata temu
W dobie nauki zdalnej nauczyciele zobowiązani zostali do zbierania od rodziców adresów mailowych do wymiany informacji, przesyłania dokumentów itp. Połowa rodziców nie miała poczty, bo nie umieli się posługiwać internetem. Nie mieli komputerów, albo na wsiach- internetu. I wtedy nauczyciele musieli im wysyłać informacje pocztą polską! Przecież w miarę szybki internet jest tylko w miastach. Na wsiach często zasięgu nie ma i ludzie z niego nie korzystają.