Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Dziesiątki milionów przez osiem lat na biuro kierowane przez Cenckiewicza. Ujawniają liczby

53
Podziel się:

Antoni Macierewicz w 2016 r., czyli w czasach, gdy zarządzał MON, podjął decyzję o powołaniu Wojskowych Biur Historycznych. Zajmuje się ono nadzorem nad archiwami wojskowymi i badaniami naukowym. Dyrektorem WBH został Sławomir Cenckiewicz. W ciągu ośmiu lat na jego działalność popłynęły dziesiątki mln zł.

Dziesiątki milionów przez osiem lat na biuro kierowane przez Cenckiewicza. Ujawniają liczby
Sławomir Cenckiewicz kierował Wojskowymi Biurami Historycznymi. W ciągu ośmiu lat popłynęły do niego dzisiątki mln zł (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

O sprawie pisze serwis o2.pl, który przypomina, że powołane w 2016 r. Wojskowe Biuro Historyczne przejęło kompetencje Centralnego Archiwum Wojskowego. Do jego zadań należy m.in. opieka nad wojskowymi archiwami, organizacja konferencji i innych wydarzeń promocyjnych oraz kwerendy akt. Pod jego opieką są m.in. dokumenty z czasów PRL-u.

Dziesiątki m.in. zł na biuro kierowane przez Cenckiewicza

Serwis zwrócił się do Ministerstwa Obrony Nardowej z pytaniami o zrealizowane przez WBH cele i zadania, a także o koszty, jakie były związane z działalnością Biura. WBH miało na celu m.in. digitalizację akt, szkolenia kancelaryjno-archiwalne, brakowanie (niszczenie) dokumentacji niearchiwalnej. Współorganizowało 21 konferencji, trzy seminaria i 26 wystaw, jak również publikowało Przegląd Historyczno-Wojskowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gospodarka Polski u progu wielkich wyzwań. "Sama konsumpcja nie wystarczy"

Wszystkie te działania miały swoje koszty. I to niemałe. Kierowane przez Sławomira Cenckiewicza Biuro przez osiem lat pochłonęło łącznie 93,5 mln zł.

Tylko w 2023 r. koszty działalność WBH wyniosły 15,3 mln zł. Rekordowy jednak był 2018 r., gdy budżet biura wyniósł 16,24 mln zł.

Oto zarobki Cenckiewicza

Sam Sławomir Cenckiewicz też sporo zarobił. Z danych udostępnionych przez MON wynika, że wynagrodzenie Dyrektora WBH wyniosło ok. 15 tys. zł brutto miesięcznie. To oznacza, że "na rękę" zarobił ok. 10 tys. zł. Przez cały okres swojej pracy zarobił zatem niemal mln zł.

Były już Dyrektor WBH nie odpowiedział na pytania dziennikarza o2.pl. Nie zareagował też na próby kontaktu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
STOP HEJT!
6 miesięcy temu
Ale to jest niby dużo ? 10 na rękę ? Jako Dyrektor w MON ? Chyba kogoś poniosło.
Budowlaniec
6 miesięcy temu
Ja pracuję na budowie i poniżej 12000 PLN netto miesięcznie nie schodzę. Tylko ja zarabiam dla firmy kasę, więc firma mi płaci. Oni tę kasę tracą na bzdury z naszych podatków.
Nikto
6 miesięcy temu
Powoływał różne spółki, agencje , fundacje by kraść
Pytanie
6 miesięcy temu
Co do inteligencji samego profesora to nie mogę zrozumieć dlaczego przystąpił do projektu Lex Tusk za 5 dwunasta przed wyborami co niepozwalało ani na obronę ani na ripostę . Każdy szanujacy się facet nawet świecie przekonany co do racji swoich poglądów i wiedzy nie weźmie udziału w szopce szytej tak grubymi nićmi chyba że chodzi o wielkie pieniądze. Jak mówią żydowskie przysłowia Każdy ma swoją cenę za którą jest się w stanie upodlić. Ciekawe za ile sprzedał się "bohater " tego artykułu.?. Jego stronniczość jest sprzeczna z tytułem Profesora . No chyba że według norm czarnkowych.
Żenada
6 miesięcy temu
Udział tego człowieka w tej szopce zwanej Komisja do zabetonowania wpływów i WYPLYWÓW PiSu jest całym podsumowaniem życiorysu tzw historyka . Nikt nie wspomina że ten histeryk szczodrze finansowany przez Prezesa I spółkę zbierał w tym czasie materiały do książek. Za co też dostaje tantiemy Ale cóż ma innego ma robić ten NARODOWIEC z bożej łaski .
...
Następna strona