Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Frank szwajcarski a wyrok TSUE. Sprawdź, na co może wpłynąć decyzja Trybunału

5
Podziel się:

Już w czwartek, 3 października, zapadnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytu frankowego państwa Dziubaków. Może on mieć duży wpływ na cały polski sektor bankowy. W bazowym scenariuszu frankowicze mogą zyskać ok. 20 mld zł.

Frank szwajcarski a wyrok TSUE. Sprawdź, na co może wpłynąć
Frank szwajcarski a wyrok TSUE. Sprawdź, na co może wpłynąć (WP.PL)

Frank szwajcarski a wyrok TSUE. Sprawdź, na co może wpłynąć

W maju tego roku rzecznik generalny TSUE wydał opinię korzystną dla skarżących, wskazując jednocześnie, że sąd nie ma możliwości samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów. Nie może również orzec, że umowa ma dalej obowiązywać. Frankowicze oczekują podtrzymania tej opinii wyrokiem TSUE, a ten już 3 października.

Zobacz także: Oglądaj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Możliwe scenariusze po ogłoszeniu wyroku:

  • Jeśli TSUE stanie po stronie frankowiczów, koszty dla sektora bankowego mogą sięgnąć od 20 do 120 mld zł
  • Pieniądze te trafią nie tylko do kieszeni frankowiczów, ale również polskiej gospodarki
  • Wyrok TSUE może być precedensem, który wyznaczy przyszłą linię orzeczniczą polskich sądów w sprawach frankowiczów

Frank szwajcarski a wyrok TSUE. Sytuacja na rynku walutowym

W poniedziałek złoty był najsłabszą walutą na świecie, a kurs dolara i franka ponownie przekroczył 4 złote. Euro po raz pierwszy od ponad roku zbliżyło się natomiast do 4,40 zł.

Skąd takie słabe wyniki? Wszyscy spodziewają się bowiem, że wyrok na początku października pokryje się z opinią, którą w maju wydał rzecznik generalny TSUE.

Sytuacja na giełdzie od jakiegoś czasu pozostaje bardzo napięta. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy największe frankowe banki straciły nawet po 20-30 proc. Gdy wyrok faktycznie zapadnie, to przecena może być jeszcze większa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
maria
3 lata temu
To była Chciwość bankierów, teraz niech oddają, bez dokładania pieniędzy z budżetu, kto to pomyślał, żeby prezesi zarabiali w milionach i mieli na kontach w miliardach.
Ab
3 lata temu
Jak banki kradną to niech oddają. Jedynie w taki sposób próbować coś osiągnąć polskie sądy to powinni zlikwidować, a sędziów przegonic. Po to są sądy unijne i nie tylko, aby chamstwo tepic. Bo polska to kraj SKORUMPOWANY
Biba
3 lata temu
Banki nie stracą one już obrucily ta kasa sto razy
As
3 lata temu
"W bazowym scenariuszu frankowicze mogą zyskać ok. 20 mld zł " , ZYSKAĆ !!!!!!!!#&€@! , NIE REDAKTORKU !!! , ZŁODZIEJE ODDADZĄ CO UKRADLI , następnie zaczną się procesy o odszkodowania od złodziei...
franko
3 lata temu
Wreszcie wróci normalność i równowaga pomiędzy wielkimi korpo jakimi są banki a zwykłymi obywatelami polski!!!!!!!!!!!!!! NIK, RZECZNIK FINANSOWY, UOIKK, SĄD NAJWYŻSZY NIE ZOSTAWILI NA TYCH PSEUDO UMOWACH KREDYTOWYCH ,,SUCHEJ NITKI"!!!! WYRAŻNIE ZAZNACZYLI ŻŻE UMOWY PSEUDO FRANKOWE ZAWIERAJĄ ZAKAZANE PRAWEM POLSKIM I UNUJNYM ZAPISY!!!!!!!!!!!!!!!!! CZEKAMY Z NIECIERPLIWOŚCIĄ NA WYROK TSUE!