Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Ile kosztuje frank szwajcarski? Kurs franka do złotego (CHF/PLN) 14.07.2022

2
Podziel się:

Kurs franka szwajcarskiego - 14.07.2022. W środę za jednego franka (CHF) trzeba zapłacić 4.88313 zł. Na skutek problemów gospodarczych, m.in. wysokiej inflacji i globalnego kryzysu surowcowego wywołanego przez wojnę w Ukrainie, w ostatnich miesiącach złoty mocno osłabił się wobec szwajcarskiej waluty.

Ile kosztuje frank szwajcarski? Kurs franka do złotego (CHF/PLN) 14.07.2022
Frank szwajcarski - kurs franka (Adobe Stock, S J Lievano)

Kurs franka szwajcarskiego 14.07.2022 - godz. 7.00:

  • wobec złotego CHF/PLN: 4.88209;
  • wobec euro CHF/EUR: 1.01445;
  • wobec dolara CHF/USD: 1.01735.
wykres dla: CHFPLN

Frank szwajcarski (CHF) - znaczenie i kurs waluty Szwajcarii

Frank szwajcarski to oficjalna waluta zarówno Szwajcarii, jak i Liechtensteinu. Oznaczany symbolem CHF. Jeden frank dzieli się na 100 centymów bądź rappenów, w zależności od regionu językowego tego kraju.

Frank został wprowadzony do obiegu w 1850 r. i zastąpił lokalne waluty, używane w ramach Konfederacji Szwajcarskiej. W momencie wprowadzenia CHF był równy 1 frankowi francuskiemu.

Frank szwajcarski jest jedną z najważniejszych globalnych walut, obok dolara, euro i japońskiego jena. Inwestorzy uważają go tradycyjnie za "bezpieczną przystań" i jedną z najbardziej stabilnych walut świata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bitcoin a zużycie energii. Niepokojące odkrycie naukowców

Politykę monetarną wobec franka prowadzi Szwajcarski Bank Narodowy (SNB - Swiss National Bank).

W Polsce frank szwajcarski jest znany przede wszystkim z powodu kredytów denominowanych w tej walucie. Kredyty te przez kilka lat były bardzo popularne ze względu na niższe, niż w przypadku kredytów złotowych, raty. W 2015 r. jednak, czyli kilka lat po boomie na tzw. kredyty frankowe, stały się one problemem dla wielu kredytobiorców, ze względu na raty rosnące wraz z kursem franka, który szybko umacniał się po wybuchu kryzysu w 2008 r. Inwestorzy wówczas zwrócili się w stronę szwajcarskiej waluty właśnie jako "bezpiecznej przystani".

Obecnie historia pisze nowy rozdział historii frankowiczów. Tym razem hasłem przewodnim jest SARON. Na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, od 1 stycznia 2022 r. stopa składana SARON zastąpi w każdej umowie i instrumencie finansowym na terenie UE stopę CHF LIBOR. Stopy te służą do wyliczania oprocentowania kredytu.

W 2021 r. polscy frankowicze zaczęli masowo pozywać banki - i wiele z tych spraw wygrywają lub kończą korzystną dla siebie ugodą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Kunegunda
2 lata temu
Nie gadać zbierać chrust,zaciskać zęby,nie żreć tyle mięsa, to on już taki grożny nie jest ,nie trzeba się go bać tylko idzcie na wybory tłumnie....siłowników nie użyjemy ani silnych ludzi.Pasiara.
Mużyn
2 lata temu
Z inflacja oraz kursem walut i ceny paliwa jest tak jak z nieruchomościami wystawionymi na sprzedaż na OLXsie