Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Inflacja przestrzeliła oczekiwania". Główny ekonomista MF mówi o czarnym scenariuszu

101
Podziel się:

KPO może podbijać inflację, ale nie spodziewamy się jakiegoś silnego podniesienia wskaźnika wzrostu cen — powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Jak zaznaczył, jeśli ktoś mówi, że dwucyfrowa inflacja pozostanie z nami przez kolejne dwa lata, "to jest to raczej czarny scenariusz".

"Inflacja przestrzeliła oczekiwania". Główny ekonomista MF mówi o czarnym scenariuszu
Krótkoterminowo KPO może wpłynąć na inflację - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

W wywiadzie dla Interii Łukasz Czernicki przypomniał, że w Aktualizacji Programu Konwergencji rząd zakładał wzrost PKB w 2023 r. o 3,2 proc.. - Ale nie uwzględnialiśmy wpływu KPO. Teraz dzięki KPO i w obliczu spowolnienia w 2023 r. może nam się udać uniknąć głębszego spowolnienia i niewykluczone, że osiągniemy właśnie poziom zbliżony do wzrostu PKB zakładany w APK - ocenił.

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Inflacja w Polsce. Prognoza

Zapytany o wpływ unijnych funduszy na inflację, przyznał, że krótkoterminowo KPO może wpłynąć na inflację.

Pamiętajmy, że to jest dodatkowy popyt, dodatkowe dochody i ten program może podbijać inflację, ale nie spodziewamy się jakiegoś silnego podniesienia wskaźnika wzrostu cen. Zakładamy, że ten wpływ może wynieść około 0,4 pkt proc. W długim dystansie, jeśli środki na inwestycje podniosą wydajność polskiej gospodarki, to wpływ KPO może być wręcz dezinflacyjny — podkreślił główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Czernicki zwrócił również uwagę, że w APK rząd zakładał średnioroczną inflację na poziomie 9,1 proc. w 2022 r. - Ale ciężko będzie osiągnąć taki wynik, patrząc na odczyty z ostatnich miesięcy. Inflacja przestrzeliła oczekiwania i inflacja średnioroczna będzie raczej dwucyfrowa w 2022 r. Ale jeśli ktoś mówi, że dwucyfrowa inflacja pozostanie z nami przez kolejne dwa lata, to jest to raczej czarny scenariusz — ocenił.

Dodał, że w 2023 r. średnioroczna inflacja powinna już być jednocyfrowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
moja inflacja
2 lata temu
moja walka z inflacją - nic nie kupię, choćby nie wiem co
moja inflacja
2 lata temu
moja walka z inflacją: przez miesiąc nie kupię nic i nawet nie spojrzę w stronę moich pieniędzy...chyba żeby dołożyć do ognia w ognisku
................
2 lata temu
Nie zbiją inflacji w 2 lata, jeśli nie ograniczą wydatków na socjal. Tak działa ekonomia, a pisowcy nie napiszą jej praw na nowo.
on on
2 lata temu
kurs zlotego do euro jest dokladnie taki sam jak przed rokiem. Za to place wyraznie wzrosly. Polacy zarabiaja dzis sporo wiecej euro niz latem 2021.
on on
2 lata temu
Kurs zlotego do euro jest dokladnie taki sam jak przed rokiem. Za to place wyraznie wzrosly. Polacy zarabiaja dzis sporo wiecej euro niz latem 2021.
...
Następna strona