Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

4,5 tys. zł co miesiąc. Specjalna emerytura dla coraz większej liczby Polaków

166
Podziel się

Żyjemy coraz dłużej, a w związku z tym państwo musi sięgnąć głębiej do portfela, ponieważ każdy stulatek otrzymuje od państwa dodatkowe miesięczne świadczenie.

4,5 tys. zł co miesiąc. Specjalna emerytura dla coraz większej liczby Polaków
(stock.adobe)
bEiLXEIB

Specjalne świadczenie przyznawane jest automatycznie każdemu, kto kończy 100 lat. Wypłacane jest ono co miesiąc. Wynosi ono 100 proc. kwoty bazowej (czyli średniego wynagrodzenia pomniejszonego o składki w poprzednim roku kalendarzowym) obowiązującej w dniu przyznania.

Od marca wynosi ona 4512,41 zł brutto. W poprzednim roku wynosiła 4294,67 zł brutto, a w 2019 roku 3 731,13 zł. brutto. W tej chwili w samym województwie wielkopolskim stulatków pobierających to świadczenie jest 240.

Sprawy specjalnych świadczeń rozpatrywane są z urzędu i nie trzeba zakładać żadnych dokumentów. Wniosek musi złożyć jedynie osoba, która wcześniej emerytury ani renty nie pobierała (o co w wieku 100 lat jest raczej trudno).

bEiLXEID
Zobacz także: Składka zdrowotna wzrośnie? "Wszyscy zazdrościmy jakości w Skandynawii"

Stulatków według wyliczeń ma przybywać z każdą kolejną dekadą. W 2040 roku będzie ich 20,4 tys. W 2060 r. liczba ta podskoczy do 66,8 tys. Za sześć dekad, czyli w 2080 roku, osób powyżej 100. roku życia będzie już 124,2 tys. Wyliczenia te nie biorą pod uwagę wysokiej śmiertelności seniorów na COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiLXEJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
darek
2 miesiące temu
Sensowna emerytura to może i jest, ale dotyczy wręcz ułamka społeczeństwa. A reszta wciąż musi się martwić o komfort życia na starość. Warto więc po prostu dodatkowo oszczędzać, np poprzez PPK. Niewielki koszt, a można zyskać i to znacznie, głównie za sprawą wpłat pracodawcy
Damian
2 miesiące temu
buahahha i tera wiem dlaczego zaistniała metoda na wnuczka, przecież 100latkowie to najbogatsza kasta w Polsce
Apator
2 miesiące temu
Gollob nie ma 100 lat a specjalna " emeryture " dostaje !!!!!!!!
bEiLXEJf
Apator
2 miesiące temu
Gollob nie ma 100 lat a specjalna " emeryture " dostaje !!!!!!!!
Xd
2 miesiące temu
W dobie covidu to , że żyjemy dłużej to chyba na potrzeby ZUS !!!!!!!!! BZDURA !
...
Następna strona