Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

4
Podziel się:

Pracownicy etatowi, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – zawartej na czas określony lub nieokreślony, są ubezpieczeni w ZUS. Opłacana jest za nich między innymi składka chorobowa, która powoduje, że mogą liczyć na wsparcie finansowe za czas choroby. Zobacz, jak należy obliczać przysługujące im wynagrodzenie w takim przypadku.

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
(Pixabay)

Świadczenia chorobowe dla pracownika

Pracownik, zleceniobiorca, ale i przedsiębiorca objęci ubezpieczeniem chorobowym oraz wypadkowym mają możliwość uzyskania określonych świadczeń w razie zmagania się z dolegliwościami. Mowa tu głównie o zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto pracownikom przysługuje wypłata wynagrodzenia chorobowego. W jakich przypadkach jest ono wypłacane? 

Prawo do wynagrodzenia chorobowego

Zgodnie z obowiązującym prawem wynagrodzenie chorobowe będzie przysługiwało pracownikom, którzy stali się niezdolni do wykonywania obowiązków z tytułu choroby. Powinno ono być wypłacane przez pierwsze 33 dni tej niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, a jeśli zatrudniony ukończył 50. rok życia, wówczas wynagrodzenie będzie mu przysługiwało przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Co istotne, finansowane jest ono ze środków pracodawcy. 

Prawo do wynagrodzenia chorobowego zatrudniony nabywa dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu umowy, do którego wlicza się również poprzednie zatrudnienie, jeśli przerwa między nimi była nie dłuższa niż 30 dni lub była spowodowana:

 • urlopem wychowawczym,
 • urlopem bezpłatnym,
 • odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. 

Od pierwszego dnia zatrudnienia pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, jeśli:

 • jest absolwentem szkoły lub szkoły wyższej, który został objęty ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu studiów wyższych;
 • jest osobą, która stała się niezdolna do wykonywania obowiązków na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
 • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu i ma wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
 • jest posłem lub senatorem, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
 • jest funkcjonariuszem Służby Celnej, który przyjął propozycję pracy i stał się zatrudnionym w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej. 

Jeśli niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwa dłużej niż 33 lub 14 dni, w zależności od wieku zatrudnionego, wówczas począwszy od odpowiednio 34. lub 15. dnia będzie przysługiwał podwładnemu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. 

Kiedy nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby?

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonym, ponieważ w ich przypadku obowiązkowo opłacana jest przez pracodawców składka chorobowa. Natomiast nie będzie ono należne osobom wykonującym umowę zlecenie lub umowę o dzieło, jeśli nie opłacają za siebie takiej składki. 

Dodatkowo nie jest ono należne w okresie wyczekiwania, czyli przez 30 dni od chwili podjęcia zatrudnienia. 

Wynagrodzenie za czas choroby

Niekoniecznie wynagrodzenie za czas choroby będzie wypłacane w tej samej wysokości co pensja należna pracownikowi przy wykonywaniu normalnych obowiązków zawodowych. Zatrudniający za czas pozostawania niezdolnym do pracy w związku z chorobą wypłaca 80 lub 100 proc. wynagrodzenia. 

Wysokość wynagrodzenia chorobowego – prawo do 80 proc. wynagrodzenia

Zasadniczo za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, która trwa łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym, pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia. Jeśli zachoruje, a lekarz potwierdzi ten fakt zwolnieniem lekarskim, otrzyma o 20 proc. mniejszą pensję, niż gdyby wykonywał obowiązki. 

Wysokość wynagrodzenia chorobowego – prawo do 100 proc. wynagrodzenia

Pracownik będzie mieć prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego w szczególnych przypadkach, gdy niezdolność do wykonywania obowiązków jest spowodowana:

 • wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
 • chorobą przypadającą w czasie ciąży,
 • poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. 

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe – przykłady

Dowiedz się, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe netto, czyli kwotę środków, jaką otrzyma chorujący pracownik w ramach świadczenia finansowanego przez pracodawcę. Dla dokonania obliczeń należy przede wszystkim znać sumę netto zarobków. Następnie dzieli się ją przez 30 dni, a otrzymaną dzienną normę mnoży się razy 80 proc. Kolejnym krokiem jest przemnożenie wyliczonego wynagrodzenia dziennego za czas choroby przez liczbę dni spędzonych przez zatrudnionego na zwolnieniu.

Jeśli pracownik co miesiąc otrzymuje stałą pensję w wysokości 4000 zł brutto, to najpierw trzeba odliczyć składki, aby uzyskać kwotę netto: 4000 zł – 13,71 proc. x 4000 zł = 3451,60 zł. Dzielimy ją przez 30, co daje w przybliżeniu 115,05 zł. To dzienne wynagrodzenie, które trzeba jeszcze pomnożyć przez 80 proc., co pozwala na uzyskanie dziennego wynagrodzenia chorobowego w wysokości 92,04 zł. 

Ile wyniesie wynagrodzenie za 10 dni choroby? Będzie to w podanym przykładzie 920,40 zł. Natomiast jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe za cały miesiąc? Wystarczy wziąć pod uwagę kwotę 3451,60 zł i przemnożyć ją razy 80 proc. Będzie to wynagrodzenie w wysokości 2761,28 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Wybraniec nar...
3 miesiące temu
Polcja dostaje 100% po policja musi być zdrowa. Reszta niech przychodzi i rozsiewa zarazki
Vito
2 lata temu
Zatrudnieni są ubezpieczeni w ZUS, to dlaczego pracodawca płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia? To tak jakby ubezpieczyciel OC płacił dopiero za 3 kolizję
aneszu
2 lata temu
jak to wygląda, jeżeli wynagrodzenie składa się z płacy zasadniczej i premii kwartalnej?
EPIC POWER
2 lata temu
Hahahaha. Kto normalny potrafi to dobrze policzyć, żeby nie dostać mandatu. Nie ma takich ... Przerost państwa nad społeczeństwem. Państwo to zło, które szkodzi społeczeństwu. Najlepszym przykładem jest dzisiaj Rosja. Unikajcie obecności państwa w funkcjonowaniu społeczeństw ... państwa przynoszą tylko wojny, osłabiają zaradność ludzi i generują słabeuszy, co bez państwa nie dają sobie rady. A Żydzi radzili sobie bez państwa z 2000 lat i dobrze na tym wychodzą do dzisiaj.