Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Jawność majątków rodzin polityków. Sejm zdecydował

34
Podziel się:

Sejm przyjął projekt ustawy o jawności majątków rodzin polityków. Za projektem było 258 posłów, przeciw 22 posłów, a 139 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Sejm zagłosował ws. jawności majątków rodzin polityków.
Sejm zagłosował ws. jawności majątków rodzin polityków. (PAP, Leszek Szymański)

Ustawa zobowiązuje osoby pełniące najważniejsze funkcje państwowe do ujawnienia informacji również o majątku ich małżonków i dzieci (również dorosłych, nie pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym).

Premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi TK, NSA i SN, a także osoby stojące na czele wielu innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Obowiązek złożenia takiego oświadczenia majątkowego, zgodnie z projektem, obejmowałby też marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, prezesów NIK i NBP, sekretarzy i podsekretarzy stanu, przewodniczącego KNF, wojewodów, prezesów: zarządów PFRON i NFOŚiGW, NFZ, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i ARMiR.

Zobacz także: Obejrzyj też: Z czego żyje Adrian Zandberg? Polityk chętnie odpowiedział

Wcześniej w środę na sali plenarnej Sejmu padały zarzuty o jej niekonstytucyjność oraz o to, że PiS napisał ją w taki sposób, by "tak naprawdę niczego nie ujawnić".

Posłowie opozycji mówili, że "problemem nie są majątki dzieci parlamentarzystów, ale majątek Mateusza Morawieckiego" i domagali się, by niezależnie od wyniku głosowania, jego żona złożyła oświadczenie majątkowe.

Jarosław Urbaniak (PO – KO) zauważył, że punktem wyjścia do prac nad ustawą wcale nie była sprawa posłów Platformy Obywatelskiej, ale kwestia działki kupionej przez Mateusza Morawieckiego i jego żonę. Zgłosił szereg zastrzeżeń do poprawek przegłosowanych przez PiS. Kilkakrotnie pojawiły się zarzuty, że projekt jest niekonstytucyjny, a przyznać to miało również Biuro Legislacyjne.

- To ustawa niekonstytucyjna, po przyjęciu jej przez Sejm będzie możliwość skierowania jej do TK. W rezultacie Polacy wciąż się nie dowiedzą, jakie działki posiada pani premierowa - mówił Urbaniak. - Niech pan ujawni majątek żony - zwrócił się do premiera Morawieckiego.

Z kolei politycy PiS przekonują, że ustawa stanowi realizację postulatów Rady Europy i GRECO, czyli Grupy Państw Przeciwko Korupcji.

- Ten projekt jest zadośćuczynieniem wobec wszystkich wezwań, które płynęły ze strony Rady Europy, która wskazywała na niezbędność wprowadzenia takich rozwiązań prawnych, które zobligują parlamentarzystów do składania oświadczeń wykraczających poza jedynie ich majątek - mówił podczas dyskusji nad projektem Włodzimierz Bernacki, prezentujący stanowisko klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
leshido
4 lata temu
Złodziej złodzieja złodziejem pogania
Babka
5 lata temu
Po wyborach.PIS zdążył ukryć Morawieckich.
warga
5 lata temu
no Mateuszek, cwaniaczku...czekamu
KIEDY KONIEC ...
5 lata temu
DLACZEGO MOJA OJCZYZNO JEST SZWAJCARIĄ ZADŁUŻANIA?!!! ZNOWU MILIARDY? 2016-2018 , DŁUG NOMINALNY WZRÓSŁ O 1110 MILIARDÓW!!
Tomasz
5 lata temu
Jarek powiedział sprawdzam i się PO sypała hipokryzja totalnych. Tylko jedna posłanka z POKO była za.
...
Następna strona