Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Działka Morawieckiego. Oświadczenia majątkowe rodziny polityków po wyborach

23
Podziel się:

Projekt ustawy nakazującej politykom ujawnienie majątków swojej rodziny pojawił się w Sejmie, ale utknął w komisji. Nawet gdyby posłowie przegłosowali nowelizację, obowiązywałaby dopiero po wyborach. Sprawa wzięła swój początek od zawirowań wokół majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego.

Nawet jeżeli Mateusz Morawiecki będzie musiał ujawnić majątek swojej żony, to dopiero po wyborach
Nawet jeżeli Mateusz Morawiecki będzie musiał ujawnić majątek swojej żony, to dopiero po wyborach (WP.PL)

Nowelizacja przepisów zmuszająca polityków. do uwzględnienia w oświadczeniu majątkowym swojej rodziny, trafiła do Sejmu 29 września. Objąć miała premiera, marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów, prezesów rządowych agencji, Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

– Jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać także majątki małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci – powiedział kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński.

Tymczasem "Gazeta Wyborcza" informuje, że projekt nie wyszedł poza sejmową komisję regulaminową, praw poselskich i immunitetowych. Miała w niej miejsce dyskusja nt. nowych przepisów, to jednak zabrakło analizy tekstu przepisu.

Zobacz także: Zobacz także: Zrównoważony rozwój. Firmy stoją przed wyzwaniem

- Po uwagach, że nie przeprowadziliśmy analizy tekstu przepisu, przewodniczący zapowiedział, że do sprawy wrócimy podczas kolejnego posiedzenia, które zaplanowane zostało na najbliższą środę. Tyle że to ostatnie posiedzenie w tej kadencji i jedynym, na razie, jego punktem jest podsumowanie działań komisji w kończącej się kadencji – powiedział "GW" Tomasz Głogowski (PO-KO), wiceprzewodniczący komisji. Nie udało się w tej sprawie skontaktować dziennikarzom z jej przewodniczącym Włodzimierzem Bernackim (PiS).

Jeżeli jednak sejmowej komisji udałoby ukończyć nad nią prace, a także przegłosować poprawki na ostatnim posiedzeniu Sejmu (zaczyna się 11 września), nie ma możliwości, by weszły one w życie jeszcze przed wyborami, które będą miały miejsce 13 października.

Ustawę musiałby jeszcze przegłosować Senat na posiedzeniu zaplanowanym na 25-27 września. Następnie podpisać musiałby ją Prezydent Andrzej Duda. Ustawa jest objęta 14-dniowym vacatio legis, a według jej zapisów osoby w niej ujęte mają 60 dni na zastosowanie się do nowych przepisów.

Według doniesień medialnych, Mateusz Morawiecki w 2002 roku miał kupić działkę we Wrocławiu od Kościoła poniżej jej realnej wartości. Premier przed zaangażowaniem się w politykę dokonał częściowego podziału majątku wraz z żoną, dlatego rzeczonej ziemi nie znajdzie się na jego oświadczeniu majątkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Bagno
5 lata temu
Kasta Pisiorkow
eeefefef
5 lata temu
A co ich obchodzi majątek Morawieckiego , dorobił się przed dojściem do polityki. Sprawdzane majątki to powinny być polityków przed dojściem do władzy i każdego roku ile nakradli :)
Ula
5 lata temu
Bankster milioner nam każe pracować za miskę ryżu a sam się nachapał milionów kupując ziemię za bezcen
Cynka
5 lata temu
Tchórze z PiS.
hipokryzja
5 lata temu
Nie ma to jak nazywać PiS kłamcami i oszustami za to, że wprowadzają ustawy lustracyjne! A jednocześnie nie mieć nic do PO które zawsze swoje afery zamiatało pod dywan!
...
Następna strona