Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Jim Yong Kim podał się do dymisji. Będzie nowy prezes Banku Światowego

106
Podziel się

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim zapowiedział w poniedziałek, że poda się do dymisji trzy lata przed upływem kadencji. Przyczyny takiej decyzji nie są znane. Jego obowiązki od lutego ma przejąć dotychczasowa dyrektor wykonawcza banku, Kristalina Georgiewa.

Do zmiany na stanowisku prezesa Banku Światowego ma dojść 1 lutego
Do zmiany na stanowisku prezesa Banku Światowego ma dojść 1 lutego (East News, AP/Associated Press/East News)
bEqjRKQB

Do zmiany na stanowisku prezesa Banku Światowego ma dojść 1 lutego. Kim przewodził instytucji przez ponad 6 lat, a na stanowisko został powołany w lipcu 2012 roku.

- To był wielki zaszczyt być prezesem tak znamienitej instytucji, jaką jest Bank Światowy - powiedział Kim. - W tak dynamicznym czasie, gdy światowa gospodarka musiała mierzyć się z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatu, kryzys uchodźczy czy ubóstwo, przewodniczenie Bankowi Światowemu było wielkim przywilejem.

Zobacz także: Zobacz też: Syn Kamińskiego z posadą w Banku Światowym. "To pierwsza taka sytuacja"
bEqjRKQD

Komunikat Banku Światowego podkreśla, że za prezesury Kima ustanowiono 2 najważniejsze cele dla globalnej gospodarki. Po pierwsze - likwidacja skrajnego ubóstwa do 2030 roku oraz po drugie, zwiększenie poziomu życia 40 proc. najbiedniejszych w krajach rozwijających się.

"W czasie swojej kadencji Kim podkreslał, że jedną z największych potrzeb dzisiejszego świata jest infrastruktura. Namawiał do jak największego finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Właśnie dlatego współpracował z sektorem prywatnym w tej materii, szczególnie w krajach rozwijających się" - poinformował Bank Światowy w komunikacie.

bEqjRKQJ

To właśnie w tej branży ma działać Kim po opuszczeniu Banku Światowego. Instytucja poinformowała, że dołączy on do jednej z firm, w której będzie mógł skupić się na zwiększeniu inwestycji infrastrukturalnych w krajach rozwijających się. Co dokładnie i gdzie będzie teraz robił Kim? Wszystkie informacje na ten temat mają być znane w najbliższym czasie - poinformował Bank Światowy.

Kim zapowiedział również, że wróci do zarządu organizacji non profit Partners in Health, którą założył ponad 30 lat temu.

Gdy obejmował stanowisko, wśród komentatorów wielu było krytyków jego kandydatury. Wytykano mu przede wszystkim brak doświadczenia w tego typu instytucjach oraz nieposiadanie wykształcenia ekonomicznego. Pochodzący z Korei Kim (w wieku 5 lat przyjechał z rodzicami do USA, ma obywatelstwo amerykańskie) jest bowiem antropologiem i lekarzem.

bEqjRKQK

Dymisja nastąpi formalnie 1 lutego, a obowiązki Kima przejmie dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku Światowego - Kristalina Georgiewa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqjRKRe
waluty
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
ab negatio
3 lata temu
No proszę. Dyrektor Banku Światowego podał się do dymisji , gdy się dowiedział o zarobkach w NBP. Też chciałby tak zarabiać , ale nie ma tam na to szans.
ab negatio
3 lata temu
No proszę. Dyrektor Banku Światowego podał się do dymisji , gdy się dowiedział o zarobkach w NBP. Też chciałby tak zarabiać , ale nie ma tam na to szans.
kiki
3 lata temu
Przecież podwładna Glapińskiego nadaje się extra na to stanowisko, w dodatku ma super kompetencje. Dobrze, że jest vacat, to się kobieta załapie...
bEqjRKRf
NOSTRADAMUS
3 lata temu
Nikt nie rozumie że zaczyna się kryzys a ten KIM nie chce stracic życia za bycie prezesem takiej instytucji.Zapamiętajcie ten wpis . Zaraz po dymisji zacznie się bajzel
bobo
3 lata temu
U glapy , dodatkowa premia za loda ,
...
Następna strona