Notowania

Jim Yong Kim podał się do dymisji. Będzie nowy prezes Banku Światowego

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim zapowiedział w poniedziałek, że poda się do dymisji trzy lata przed upływem kadencji. Przyczyny takiej decyzji nie są znane. Jego obowiązki od lutego ma przejąć dotychczasowa dyrektor wykonawcza banku, Kristalina Georgiewa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do zmiany na stanowisku prezesa Banku Światowego ma dojść 1 lutego (Fot: AP/Associated Press/East News)

Do zmiany na stanowisku prezesa Banku Światowego ma dojść 1 lutego. Kim przewodził instytucji przez ponad 6 lat, a na stanowisko został powołany w lipcu 2012 roku.

- To był wielki zaszczyt być prezesem tak znamienitej instytucji, jaką jest Bank Światowy - powiedział Kim. - W tak dynamicznym czasie, gdy światowa gospodarka musiała mierzyć się z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatu, kryzys uchodźczy czy ubóstwo, przewodniczenie Bankowi Światowemu było wielkim przywilejem.

Zobacz też: Syn Kamińskiego z posadą w Banku Światowym. "To pierwsza taka sytuacja"

Komunikat Banku Światowego podkreśla, że za prezesury Kima ustanowiono 2 najważniejsze cele dla globalnej gospodarki. Po pierwsze - likwidacja skrajnego ubóstwa do 2030 roku oraz po drugie, zwiększenie poziomu życia 40 proc. najbiedniejszych w krajach rozwijających się.

"W czasie swojej kadencji Kim podkreslał, że jedną z największych potrzeb dzisiejszego świata jest infrastruktura. Namawiał do jak największego finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Właśnie dlatego współpracował z sektorem prywatnym w tej materii, szczególnie w krajach rozwijających się" - poinformował Bank Światowy w komunikacie.

To właśnie w tej branży ma działać Kim po opuszczeniu Banku Światowego. Instytucja poinformowała, że dołączy on do jednej z firm, w której będzie mógł skupić się na zwiększeniu inwestycji infrastrukturalnych w krajach rozwijających się. Co dokładnie i gdzie będzie teraz robił Kim? Wszystkie informacje na ten temat mają być znane w najbliższym czasie - poinformował Bank Światowy.

Kim zapowiedział również, że wróci do zarządu organizacji non profit Partners in Health, którą założył ponad 30 lat temu.

Gdy obejmował stanowisko, wśród komentatorów wielu było krytyków jego kandydatury. Wytykano mu przede wszystkim brak doświadczenia w tego typu instytucjach oraz nieposiadanie wykształcenia ekonomicznego. Pochodzący z Korei Kim (w wieku 5 lat przyjechał z rodzicami do USA, ma obywatelstwo amerykańskie) jest bowiem antropologiem i lekarzem.

Dymisja nastąpi formalnie 1 lutego, a obowiązki Kima przejmie dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku Światowego - Kristalina Georgiewa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bank Światowy, waluty, pieniądze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2019

rada gratiskryminalistkę z PO Gronkiewicz-Waltz, albo kryminalistę Belka z SLD, niech se zatrudnią

07-01-2019

xxxbankiem światowym rządzi rodzinka padalców rotschyldów z gadziego rodu

07-01-2019

groszVincent bez pesela na dyrektora banku .

Rozwiń komentarze (106)