Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Kolejne wahania złotego, nagły wzrost kursu dolara. Co się stało?

41
Podziel się:

W poniedziałek po południu dolar zaczął wyraźnie drożeć. Amerykańska waluta wzmocniła się wobec złotego o 0,7 proc. Po kilku godzinach wzrostu tempo wyraźnie osłabło.

Kolejne wahania złotego, nagły wzrost kursu dolara. Co się stało?
W poniedziałek dolar odnotował wyraźne umocnienie (GETTY, SOPA Images)

W poniedziałek po południu kurs dolara wyraźnie wzrósł. Po godz. 17:00 wartość amerykańskiej waluty przebiła 4,35 zł. Nad ranem notowania dolara oscylowały wokół wartości 4,31 zł. Oznaczało to wzrost na poziomie 0,7 proc. W tym samym czasie ruch względem euro był symboliczny. Europejska waluta po godz. 17:00 osiągnęła wartość 4,60 zł.

Złoty zaliczył kolejne wahnięcie. Dolar zyskuje

Przyczyny zmiany notowań amerykańskiej waluty, a także poziom jej umocnienia, nie są jeszcze znane. W poniedziałek po południu media poinformowały jednak, że Stany Zjednoczone udzieliły Polsce pożyczki o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego. Chodzi o wsparcie modernizacji polskiej obronności - poinformował Departament Stanu USA.

"Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - czytamy w komunikacie.

Dolar znowu zyskuje

Kurs amerykańskiej waluty ulegał w ostatnim czasie sporym wahaniom. Jedno z najpoważniejszych nastąpiło po ogłoszeniu decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ich nagłe obniżenie, z 6,75 do 6 proc., było, zdaniem ekonomistów, jedną z głównych przyczyn umocnienia się dolara o ok. 2 proc.

Amerykańska waluta zyskała ponownie tuż po wystąpieniu Adama Glapińskiego. Szef Narodowego Banku Centralnego (a zarazem przewodniczący RPP) przekonywał, że inflacja w Polsce wkrótce osiągnie niskie poziomy. Twierdził też, że wysoki kurs waluty jest chwilowy. Ten wzrósł jednak ponownie i dopiero słowna interwencja szefa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa doprowadziła do ustabilizowania polskiej waluty. Przez ostatnie dni złoty się umacniał.

W poniedziałek, około godz. 17:30, złoty zaczął częściowo odrabiać straty - poziom osłabienia spadł do ok. 0,5-0,6 proc.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
maney
2 miesiące temu
Co łączy złotówkę, dolara i funta? Dolar jest warty tyle co funt złotówek
Wioskowy
2 miesiące temu
23 zł za dolara w 2024 roku
Lolo
2 miesiące temu
Złoty na świcie jest nic nie warty. I tyle.
1234567
2 miesiące temu
Problem jest w chciwości banków i polityków z nimi związanymi. Obniżenie stóp procentowych to obniżenie zysków banków które głównie zarabiają na kredytach stąd właśnie tyle krzyków wychodzących z sektora bankowego. Jak podnoszono stopy to krzyku nie było.
Ziggy
2 miesiące temu
Za parę dni posiedzenie RPP i Gapiński znowu obniży stopy procentowe - taka kiełbasa wyborcza, jak ceny paliw.
...
Następna strona