Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrzesińska: tydzień posiedzeń banków centralnych

0
Podziel się:

W bieżącym tygodniu oczy inwestorów ponownie zwrócą się w stronę USA, po tym jak w ostatnim czasie dominowały czynniki europejskie. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie czerwcowe posiedzenie FOMC, gdzie rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych za niemal pewną opcję. Na bazie kontraktów Fed Fund Futures prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w czerwcu wyceniane jest na ponad 95 proc.

Wrzesińska: tydzień posiedzeń banków centralnych
(Noble Securities)

Dla rynków ważne będą jednak najnowsze projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji, wzrostu gospodarczego a także oczekiwań odnośnie stóp procentowych w przyszłości, co najprawdopodobniej wpłynie na wyceniane przez rynek tempo normalizacji polityki pieniężnej w USA. Inwestorzy z uwagą będą także monitorowali konferencję prasową Janet Yellen i wszelkie kwestie związane z zapowiedzią redukcji sumy bilansowej Fed.

Co więcej, z USA zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji PPI i CPI oraz produkcji przemysłowej. Ponadto w nadchodzących dniach o parametrach polityki pieniężnej będzie decydował Bank Japonii, Bank Anglii i Bank Szwajcarii. W powyższych przypadkach oczekiwane jest zachowanie statusu quo w polityce monetarnej.

W minionym tygodniu eurodolar korygował ostatnie spadki do czego impulsem stało się posiedzenie EBC. Zasięg korekty nie był jednak zbyt duży i główna para walutowa nie zdołała pogłębić spadków poniżej poziomu 1,1160. Aktualnie EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,1200 w oczekiwaniu na nowe impulsy i posiedzenie Fed.

Euro pozytywnie zareagowało na wynik pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji, który potwierdził istotną przewagę partii prezydenta Macrona oraz słabnące poparcie dla Frontu Narodowego opowiadającego się za wyjściem ze strefy euro. Z kolei GBP/USD pozostaje pod wpływem czynników politycznych i rezultatu wcześniejszych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które wbrew oczekiwaniom nie umocniły pozycji negocjacyjnej premier May. Co więcej, Partia Konserwatywna straciła samodzielną większość, co komplikuje obecnie kwestię utworzenia rządu.

Na rynku krajowym końcówka zeszłego tygodnia była dobra dla złotego. Dzisiaj zostaną opublikowane dane odnośnie inflacji za maj. Analitycy prognozują, że finalny odczyt potwierdzi wstępne wskazanie na poziomie 1,9 proc. w skali roku. Na EUR/PLN oraz USD/PLN utrzymuje się zakres wahań.

EUR/USD

Eurodolar powrócił dzisiaj powyżej poziomu 1,1200 w okolice zbiegających się średnich EMA (100- i 200-okresowej) oraz 50 proc. zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1284. Impet wzrostowy na tej parze nieco wyhamował po ostatnim mniej jastrzębim niż oczekiwał tego rynek posiedzeniu EBC. Kolejną barierę dla strony popytowej wyznacza 61,8 proc. zniesienia Fibo całości wspomnianego impulsu spadkowego na poziomie 1,1239. Ponowne zejście poniżej poziomu 1,1200 zwiększy szansę na test poziomu 1,1160.

GBP/USD

Notowania GBP/USD utrzymują się poniżej 38,2 proc. zniesienia Fibo całości spadków z poziomu 1,2976. Okolice 1,2765/75 stanowią obecnie istotną strefę oporu. Para utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali H1 (50-, 100- i 200-okresowej), co w krótkim terminie wspiera dalsze spadki. Najbliższe wsparcie wyznacza rejon 1,2700.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)