Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ryczko: wyhamowanie spadków na złotym. EBC zaszkodził euro

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku finansowym było zakończenie posiedzenia EBC. Zgodnie z oczekiwaniami parametry polityki monetarnej nie uległy zmianie - rynek wyczekiwał jednak zmian w zakresie stanowiska Draghiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie spadków na rynku PLN, równocześnie obserwujemy podbicie notowań dolara do 3,5-miesięcznego maksimum po wczorajszym EBC. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2268 PLN za euro, 3,4921 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5281 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8633 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,041 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku finansowym było zakończenie posiedzenia EBC. Zgodnie z oczekiwaniami parametry polityki monetarnej nie uległy zmianie - rynek wyczekiwał jednak zmian w zakresie stanowiska M. Draghiego. Ostatecznie inwestorzy uznali, iż szef EBC zaprezentował nieco bardziej gołębie stanowisko wykazując zaniepokojenie ,,cofnięciem się" niektórych wskaźników makro.

Dodatkowo do osłabienia wspólnej waluty przyczyniły się również komentarze Constancio odebrane jako wyraźnie gołębie. W konsekwencji kwotowania EUR/USD spadły poniżej 1,21 USD. Dolar dodatkowo zyskuje wraz z rosnącymi rentownościami długu USA. Ponadto należy wspomnieć, iż wedle danych z poprzedniego tygodnia ciągle mamy rekordowo dużą ilość pozycji krótkich na USD, co generuje potencjał tzw. short cover'ingu. Z punktu widzenia PLN ostatnie sesje przyniosły spadek wyceny złotego z 4,1450 PLN na 4,2350 PLN, co traktować należy jako potencjalne przereagowanie - scenariusz ten potwierdza wstępny obraz techniczny.

W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy zapiski z ostatniego posiedzenia RPP - Rada zdołała jednak zbudować bardzo wyraźny przekaz o stabilizacji stóp w kolejnych kwartałach, stąd same wydarzenia wokół RPP mają ograniczony wpływ na notowania PLN. Ponadto MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 4 mld PLN. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi PKB za I kw. z USA oraz UK.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy próbę stabilizacji kursu EUR/PLN przy 4,22 PLN. Zakres od 4,2250 do 4,2350 PLN stanowi tu wyraźną strefę oporu, która docelowo powinna przyczynić się do lekkiej korekty spadkowej na parze. Analogiczne tendencje obserwujemy również na pozostałych zestawieniach związanych z PLN.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz