Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kwiecień: chłodniej w globalnej gospodarce

Kwiecień: chłodniej w globalnej gospodarce

Wtorek przyniósł dobre nastroje na rynkach finansowych. Dolar lekko tracił na wartości, a to sprzyjało rynkom wschodzącym, w tym złotemu. W tej sytuacji inwestorzy zignorowali słabsze dane z Niemiec. Dziś przed nami dane o zapasach paliw oraz decyzja RBNZ.

Dobre nastroje zawdzięczamy m.in. hossie na Wall Street, gdzie indeks S&P500 zbliża się do historycznych maksimów. Wczoraj bohaterką dnia była spółka Tesla (TSLA.US), której akcje poszybowały w górę o 11 proc. po zapowiedzi możliwości wycofania z rynku. Ekscentryczny właściciel Elon Musk ma dość ,,kaprysów" inwestorów i chciałby uciec od obowiązków informacyjnych.

Tesla pokazała niezłe wyniki za drugi kwartał, nadal jednak cena akcji odzwierciedla optymistyczne oczekiwania, co do przyszłości producenta elektrycznych samochodów. Inwestorzy zignorowali słabsze dane z Niemiec, gdzie produkcja przemysłowa w czerwcu spadła mocniej niż oczekiwano (-0,9 proc. wobec konsensusu -0,5 proc. m/m).

Uwaga rynków w ostatnich miesiącach zwrócona jest na Chiny ze względu na konflikt handlowy z USA. Chiny w tej dekadzie są ważnym motorem napędowym światowej gospodarki i już przed trzema laty były poważne obawy, co do silniejszego spowolnienia tej gospodarki, co z pewnością wpłynęłoby na koniunkturę w Europie. Wtedy Pekinowi udało się wybrnąć z kłopotów zwiększając dodatkowo ilość kredytu w gospodarce. Teraz jednak cios może przyjść z zewnątrz.

Chiny od lat rosną dzięki nastawieniu się na eksport i faktycznie utrzymują ogromną nadwyżkę handlową (dla przykładu to właśnie z Chinami Polska notuje zdecydowanie największy deficyt handlowy, prawie czterokrotnie większy niż z Rosją). Tym samym dane o wymianie handlowej będą obserwowane bardzo uważnie. Lipiec przyniósł wzrost obrotów handlowych - eksportu o nieco ponad 11 proc., zaś importu o blisko 30 proc. i to w ujęciu dolarowym, pomimo znacznego osłabienia juana.

Wydaje się, iż przedsiębiorcy w obawie o wprowadzenie ceł na dużą skalę robią zapasy i stąd notujemy tak duży wzrost importu. Efekt to spadek 12-miesięcznej nadwyżki handlowej do poziomu 375 mld USD, najniżej od listopada 2014 roku. Chwilowo takie zachowanie może nawet podkręcać koniunkturę gospodarczą.

Istotnym będzie jednak to, jak chiński biznes poradzi sobie w kolejnych miesiącach, szczególnie jeśli zostaną nałożone wyższe cła. Na to pytanie nie znamy jednak odpowiedzi. Bank Chin na ten moment ustabilizował notowania juana poniżej poziomu 7 za dolara, to zaś daje szansę na przynajmniej korekcyjne osłabienie amerykańskiej waluty.

Dziś w kalendarzu warto zwrócić uwagę na dane o zapasach paliw w USA (16:30) oraz decyzję Banku Nowej Zelandii (23:00). O 8:35 euro kosztuje 4,2589 złotego, dolar 3,6670 złotego, frank 3,6865 złotego, zaś funt 4,7455 złotego.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

XTB

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie
emigrant ie
2018-08-09 14:55
Bitek jak obóz patriotyczny przejmował władze to gpw była niżej
xyz
2018-08-09 11:53
Czy na przykładzie wdrażanej nowelizacji ustawy o budownictwie drewnianym oprócz drewnianych przegród budowlanych, konstrukcji dachu budynku instalacje wewnętrzne też będą wykonane z materiałów drewnianych?
ex-bitcoiniarz
2018-08-09 09:49
Emigrant IE z okazji wakacji w kraju Dobrej Zmiany może byś tak na GPW jakiś papier pisowskiej spółki kupił jak ich tak kochasz czy za złoto się chowasz?
Pokaż wszystkie komentarze (10)