Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Witczak
|

Witczak: dolne rewiry eurodolarowej konsolidacji

0
Podziel się:

Wczoraj czytaliśmy (i wysłuchaliśmy) wystąpienie Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej - i wynikało z niego, że zasadniczo amerykańska bankowość centralna ma zamiar kontynuować politykę zacieśniania monetarnego.

Witczak: dolne rewiry eurodolarowej konsolidacji

W każdym razie można było usłyszeć, że najnowsze dane makro sugerują stopniowy powrót do tzw. celu inflacyjnego, a niższy podatek od firm pozwoli wygenerować większe inwestycje i wyższe płace. W tej sytuacji gracze obniżyli wykres eurodolara, z rejonu 1,2330 przechodząc do okolic 1,2230-50. Aktualnie mamy 1,2235, nad ranem były poziomy jeszcze niższe.

Na co teraz czekamy? M.in. na odczyt dotyczący PKB, który pojawi się o 14:30. Będzie to rewizja wcześniejszego odczytu wstępnego. Prognoza wyniku annualizowanego to 2,5 proc. - w III kw. notowano 3,2 proc. Z kolei o 15:45 poznamy indeks Chicago PMI za luty, tu zakłada się spadek z 65,7 pkt do 64,2 pkt.

Nie wszystko z amerykańską gospodarką jest bez zarzutu. Trzeba np. wspomnieć, że rozczarowały styczniowe dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz - jak się wczoraj okazało - o zamówieniach.

Tym niemniej mogą się to okazać jedynie sezonowe, wyjątkowe odchylenia. O ile tak będzie, o tyle Fed będzie mógł kontynuować obecną politykę. My cały czas mamy w pamięci także i okres minionych 10 lat - widać, że od szczytu w 2008 eurodolar, mimo różnych korekt, szedł stale w dół, dolar stopniowo zarabiał. Ten kwartał, który trwa, powinien z grubsza rozstrzygnąć kwestię kolejnego potwierdzenia tej, testowanej aktualnie, tendencji.

Co jeszcze w kalendarium, zakładając, że patrzymy nie tylko na dane bezpośrednio powiązane z eurodolarem? O 8:00 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w Norwegii za styczeń i szwajcarski wskaźnik UBS, mierzący konsumpcję. O 8:45 ujrzymy inflację PPI, CPI i HICP Francji oraz PKB tego państwa za IV kw. 2017. O 9:00 mamy indeks KOF ze Szwajcarii, zaś o 9:30 poznamy PKB i sprzedaż detaliczną w Szwecji. O 9:55 pojawi się odczyt opisujący niemieckie bezrobocie, o 10:00 przyjdzie czas na rewizyjną publikację nt. PKB Polski. Do tego o 23:30 ukaże się PMI dla przemysłu Australii.

Polskie wątki

Jak wyżej wspomnieliśmy, o 10:00 ma się ukazać publikacja nt. PKB naszego kraju, będąca finalnym ujęciem danych wstępnych, zaprezentowanych parę dni temu. Koniunktura wciąż jest dobra, prognozuje się +1,0 proc. k/k i +5,1 proc. r/r za IV kw. 2017, licząc bez dopasowania sezonowego.

Euro-złoty krąży przy 4,17 - dzieje się tu niewiele, wykres wąsko się skonsolidował. Zakres wahań za styczeń i luty to ok. 4,13 - 4,20. Na USD/PLN mamy z kolei 3,4080, tutaj to wyraz badania górnych rejonów konsolidacji, która jest odbiciem sytuacji na eurodolarze. Funt stoi po 4,7415 zł, nieco ponad tydzień temu (w poprzedni wtorek) notowano ok. 4,6620 w minimach.

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)