Notowania

komentarz walutowy
20.10.2015 17:39

Kostecki: Najciekawiej na dolarze Nowej Zelandii

Inwestorzy oszczędzają i siebie i pieniądze na czwartek, gdy poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie programu skupu aktywów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wtorek nie przynosi większych zmian na głównych rynkach, a inwestorzy oszczędzają i siebie i pieniądze na czwartek, gdy poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz programu skupu aktywów.

Zazwyczaj rynki potrzebują motywu przewodniego do tego, aby zostały wykreowane trendy. Z kolei dni poprzedzające kluczowe wydarzenia mogą być relatywnie spokojnie i tak też jest obecnie. Dziś na głównej parze walutowej EURUSD niewiele się działo, jednak finalnie euro umacnia się względem USD o +0,14 proc., a kurs znajduje się przy 1,1343.

Euro oraz dolar będą wyczekiwać na wskazówki od przedstawicieli banków centralnych, odnośnie dalszych kroków dotyczących polityki monetarnej. Większość analityków jest zdania, że w strefie euro program QE zostanie wydłużony w czasie, natomiast w Stanach Zjednoczonych czekamy na potwierdzenie lub zaprzeczenie podwyżki do końca roku.

Na tę chwilę rynek z 6 proc. prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę w październiku i z 34 proc. zmianę stóp w grudniu. Tymczasem ekonomiści wierzą FOMC i większość z nich zakłada podwyżkę do końca roku.

Ponieważ na EURUSD niewiele dziś się działo inwestorzy zwrócili się w stronę walut surowcowych, gdzie jeden z większych ruchów obserwowaliśmy na parze NZDUSD. Dolar nowozelandzki osłabia się względem amerykańskiego o prawie -0,6 proc.. Para ta zareagowała na spadek cen produktów mlecznych w Nowej Zelandii, który wyniósł -3,1 proc.. Była to pierwsza zniżka od końca sierpnia.

Natomiast ceny mleka w proszku, czyli głównego towaru eksportowego Nowej Zelandii, powędrowały w dół o -4,6 proc.. W efekcie notowania NZDUSD zniżkowały po godzinie 16:00 o ponad 60 pipsów do dziennego minimum przy 0,6743.

Złoty powoli szykuje się do weekendowych wyborów i obecnie traci do wszystkich głównych walut świata. Względem franka oraz euro osłabienie wynosi -0,3 proc. odpowiednio do poziomu 3,93 i 4,25. Do funta i dolara złoty traci po -0,12 proc.. Za funta należy zapłacić 5,80, a za dolara 3,75 złotego.

Jutro w kalendarzu makroekonomicznym mamy zaplanowany odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board za sierpień z Australii (godzina 01:00) oraz decyzję w sprawie stóp procentowych w Turcji (godzina 13:00), a także w Kanadzie (godzina 16:00).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz