Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rogalski: Funt ustanowił nowe tegoroczne minimum

Rogalski: Funt ustanowił nowe tegoroczne minimum

Na fali rosnących obaw związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (nasiliły się po tym, jak mer Londynu poparł zwolenników Brexitu - referendum w tej sprawie odbędzie się 23 czerwca), a także relatywnie silnego dolara po ostatnich danych nt. inflacji CPI w styczniu, kurs GBP/USD naruszył dzisiaj ostatnie minimum na poziomie 1,14078 - nowy dołek wypadł przy 1,4056.

Nieco słabszy odczyt szacunkowego indeksu PMI dla przemysłu w USA, który został opublikowany o godz. 15:45 może dawać pretekst do nieznacznej korekty ostatnich wzrostów dolara. Wartość PMI w styczniu wyniosła 51 pkt. wobec szacowanych 52 pkt. i 52,4 pkt. odnotowanych w styczniu. Wprawdzie dla rynku bardziej liczą się dane ISM, które poznamy na początku marca, to jednak słabszy PMI może ponownie nasilić obawy, co do rzeczywistej kondycji amerykańskiej gospodarki.

W przypadku GBPUSD należy liczyć się z kontynuacją trendu spadkowego w średnim terminie. Oczywiście - wiele będzie zależeć od sondaży, ale warto pamiętać, że w sytuacji tzw. błędu statystycznego o ostatecznym wyniku referendum zadecydować może nawet tzw. nieoczekiwane wydarzenie, jak chociażby... zamach terrorystyczny przeddzień głosowania. To sprawia, że niepewność utrzyma się aż do czasu publikacji wyników głosowania.

Tymczasem szersze ujęcie dla GBP/USD wskazuje, że po tym jak złamane zostało minimum z maja 2010 r. to notowania mogą zmierzać w stronę historycznych dołków z 2009 r. przy 1,35-1,3650.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy
DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie