Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

RPP może podnieść stopy już w styczniu

0
Podziel się:

Wczorajszy odczyt CPI w Polsce zaskoczył obserwatorów. Teoretycznie wszyscy nastawiali się na to, że niespodzianka tego rodzaju wcześniej czy później będzie miała miejsce, ale raczej nikt nie spodziewał się, iż nastąpi to tak szybko.

Wczorajszy odczyt CPI w Polsce zaskoczył obserwatorów. Teoretycznie wszyscy nastawiali się na to, że niespodzianka tego rodzaju wcześniej czy później będzie miała miejsce, ale raczej nikt nie spodziewał się, iż nastąpi to tak szybko.

Za głównego winowajcę uznano wzrosty cen żywności, ale można ostatni odczyt zinterpretować również jako skumulowany efekt mocnego tempa wzrostu wynagrodzeń, przewyższającego swoim tempem wzrost produktywności.

Ostatnie podwyżki stóp procentowych mogą okazać się niewystarczające, można powrócić do oczekiwania kolejnej podwyżki o 25 punktów bazowych. Pamiętajmy jednak słowa H. Wasilewskiej-Trenkner, która zaakcentowała występowanie charakterystycznej tradycji z której wynikałoby, że Rada Polityki Pieniężnej nie zwykła podnosić stóp w ostatnim miesiącu roku. W tak zmiennym otoczeniu ekonomicznym (mam tu szczególnie na myśli wciąż napiętą sytuację na rynkach finansowych) można jednak spodziewać się, że RPP zareaguje dopiero w styczniu.

Rynek lokalny otwiera się na nieco wyższych poziomach, ale dopiero wzrosty o około 2-3 grosze będą zwiastować głębszą korektę techniczną, która mogłaby wynieść kurs EURPLN do 3,80 i USDPLN powyżej 2,70. Aby tak się stało konieczna jest jeszcze zniżka eurodolara, który jest blisko wygenerowania formacji podwójnego szczytu zapowiadającej spadki w okolice 1,3850.

Sentyment na rynku jest stosunkowo odporny na dobre dane ze Stanów Zjednoczonych, ale niewykluczone, że dzisiejsze dane mogą odwrócić dotychczasowe nastawienie inwestorów. W kalendarzu mamy raport o przepływach kapitałowych do USA i dynamikę produkcji przemysłowej. Ben Bernanke stwierdził, że załamanie na rynku nieruchomości może mieć istotny wpływ na amerykańską gospodarkę i będzie to oczywiście wpływ negatywny. Decyzja o obniżce stóp procentowych nie została podjęta bez wahania, a ostatnie komentarze wraz z dobrymi raportami zmniejszyły szanse na obniżkę w październiku wyrażoną kwotowaniami kontraktów terminowych na stopę Fed; rynek „widzi" teraz około 30% szans na obniżkę, podczas gdy do tej pory było to około 50%.

Jest pewne, że Przewodniczący Fed uciekł od jasnych sugestii dotyczących przyszłego posiedzenia. Myślę, że chce przygotować rynek na decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, gdy mówi, że nie ma dowodów „świadczących o długotrwałych i bardzo poważnych negatywnych konsekwencjach wpływu sektora nieruchomości na gospodarkę". Bernanke przyznaje, iż w istocie amerykańska gospodarka zwolni, ale nie będzie to gwałtowne załamanie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)