Notowania

Stabilizacja złotego. Indeksy PMI w kalendarzu

Zobacz, ile kosztują najważniejsze waluty obce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację lokalnej stabilizacji złotego po nerwowym początku tygodnia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1884 PLN za euro, 3,7592 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0191 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,9000 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu nieznacznie spadły i wynoszą aktualnie 3,330 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło próbę lekkiego odreagowania na aktywach CEE po nerwowym początku tygodnia. PLN przeszedł w stan stabilizacji, a krajowy dług nieznacznie umocnił się, pomimo faktu, iż Grecja nie zdołała spłacić transzy pożyczki wobec MFW. Teoretycznie więc mamy do czynienia z technicznym bankructwem, jednak przedstawiciele instytucji unikają tego stwierdzenia określając zaistniałą sytuację jako opóźnienie płatności. Faktem jest jednak, iż Hellada straciła aktualnie możliwość uzyskiwania środków z MFW. W ostatnich godzinach byliśmy dodatkowo świadkami dość nerwowych ruchów ze strony Aten, które ponownie wystąpiły o przedłużenie programu pomocowego (EFSF) bądź tez uzyskanie wsparcia z linii ESM. Obydwa wnioski zostały odrzucone. Aktualnie uwaga inwestorów koncentruje się na zaplanowanym na 5 lipca referendum w Grecji, od którego wyniku może zależeć dalsze stanowisko Ciprasa w trakcie negocjacji. W tle należy śledzić ruchy ze strony EBC, który w dalszym ciągu
utrzymuje płynność w tamtejszym sektorze bankowych (ELA), jednak pojawiają się potencjalne głosy o możliwym wstrzymaniu finansowania. W kontekście PLN ostatnie wydarzenia traktować należy jako czynnik negatywny, jednak o stosunkowo ograniczonym wpływie. Obserwujemy raczej lekkie odpływy z tytułu słabszych nastrojów na koszyku EM, a nie bezpośredni odwrót od polskiej waluty.

W trakcie dzisiejszej sesji o godz. 9:00 poznamy odczyt przemysłowego indeksu PMI za czerwiec. Rynek spodziewa się lekkiego spadku wskaźnika do 52,1 pkt. wobec 52,4 pkt. uprzednio. Były to kolejny sygnał schłodzenia oczekiwań w przemyśle po szczycie z początku roku. Niemniej w dalszym ciągu byłaby to wartości powyżej granicy 50 pkt. wskazująca na wzrost gospodarczy. Ponadto zwróciłbym uwagę na dzisiejszej zachowanie EBC w zakresie linii ELA oraz trwające rozmowy na poziomie Eurogrupy.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia ostatnich godzin nie przyniosły istotnych zmian na wykresach. Obserwujemy lekki ruch wzrostowy na USD/PLN oraz GBP/PLN, co należy traktować jako lokalne odbicie po mocniejszej korekcie. Spadek na CHF/PLN został wyhamowany, a EUR/PLN przeszedł w stan lokalnej konsolidacji w okolic 4,1950, a 4,18 PLN.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz