Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Utrzymująca się słabość USD

0
Podziel się:

W poniedziałek, podobnie zresztą jak w ciągu kilkunastu ostatnich dni, utrzymywał się pozytywny klimat inwestycyjny na giełdach zagranicznych.

Zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy akcji zakończyły sesję na sporych plusach. Bodźcem do kontynuacji wzrostów były opublikowane w dniu wczorajszym lepsze dane na temat indeksu PMI z sektora przemysłowego w strefie euro, Wielkiej Brytanii , a także indeksu ISM z USA. Rynek pozostaje zdumiewająco mocny i skupiony na pozytywnych danych napływających z gospodarki, jednak w tym tygodniu powinniśmy obserwować większą skłonność inwestorów do realizacji zysków przed publikacją raportu z rynku pracy w USA. W dalszym ciągu dobre nastroje oraz apetyt na ryzyko to dwa czynniki, które negatywnie oddziaływają na walutę amerykańska i japońską. Korzystają na tym natomiast waluty z rynków wschodzących, w tym złoty.

Utrzymująca się słabość waluty amerykańskiej doprowadziła tym razem do skutecznego przełamania poziomu 1,4300 i kontynuacji wzrostów na eurodolarze. Tym samym kurs wyłamał się z szerszego zakresu wahań, w jakim pozostawał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że dolar pozostaje już bardzo wyprzedany. Ponadto na indeksie dolarowym na wykresie w skali dziennej zbliżamy się do istotnego wsparcia w rejonie 75,00- 76,00, gdzie podfala pierwsza zrównała by się w stosunku 1:1 z obecnie kształtująca się podfalą piątą, co ostatecznie dopełniłoby całą 5- falową strukturę. Powyższe czynniki mogą być impulsem do korekty na USD w najbliższym czasie.

W dniu dzisiejszym na rynki na rynki napłyną kolejne wskaźniki z USA, tym razem dotyczące wydatków i dochodów Amerykanów, a także dane z rynku nieruchomości. Z ważniejszych raportów kwartalnych poznamy e publikowane przez UBS i BNP Paribas.

Utrzymujący się pozytywny klimat inwestycyjny na rynkach akcji sprzyja trendowym zachowaniom złotego. Sprzyjają temu również lepsze dane, w tym największy miesięczny wzrost indeksu PMI do Polski, co wzmaga optymizm odnośnie nadchodzącego odbicia w gospodarce. Tempo aprecjacji waluty polskiej powinno nieco wyhamować w rejonie 4,06-4,07, gdzie znajduje się istotny rejon wsparcia wyznaczony przez 50% zniesienie Fib ca łosic wzrostów począwszy od początku sierpnia 2008r oraz projekcję 141,4% zniesienia impulsu wzrostowego z poziomu 4,2226 w okolice 4,6018. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza najbliższy opór w rejonie 4,15.
* EURUSD*

Kolejna próba podejścia pod opór w rejonie 1,4300 zakończyła się skutecznym przełamaniem tego poziomu i kontynuacją wzrostów na eurodolarze. Tym samym kurs wyłamał się z szerszego zakresu wahań i otworzył sobie drogę do dalszych wzrostów w strefę oporu 1,45-1,46. Utrzymujący się popyt na ryzyko sprzyja dalszej deprecjacji dolara. Najbliższy opór na poziomie 1,4490 wyznacza projekcja 161,8% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,43 w okolice 1,40. Silna korelacja EURUSD z rynkiem akcji powinna się utrzymać. Wsparcie wyznacza poziom 1,4300. Dziś poznamy dane na temat inflacji PPI w strefie euro.

* GBPUSD*
Podobnie jak i na eurodolarze, wybicie góra z dwumiesięcznego zakresu konsolidacji przyczyniło się do kontynuacji wzrostów na GBPUSD. Utrzymująca się presja na walutę amerykańską, a także lepsze dane w postaci indeksu PMI z sektora przemysłowego doprowadziły w dniu wczorajszym kurs tuż poniżej rejonu 1,70. Ponadto obecna sytuacja techniczna na EURGBP i obrona istotnego oporu w strefie 0,87 sprzyjają dalszemu umacnianiu się funta. Najbliższy opór w postaci projekcji 141,4% zniesienia całości fali korekcyjnej z poziomu 1,6740 na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 1,7048. W dłuższej perspektywie istotny opór wyznacza rejon 1,7200-1,7330.

AUDJPY

Dziś w nocy zapoznaliśmy się z decyzją RBA w sprawie stóp procentowych. Decyzją banku centralnego stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 3,0%. Napłynęły też lepsze dane z rynku nieruchomości.

Perspektywy banku odnośnie gospodarki pozostają dość optymistyczne, co powinno zakończyć cykl rozluźniania polityki monetarnej. Utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach akcji sprzyjają osłabianiu się jena. Popyt na ryzyko pozostaje na wysokim poziomie, co pomogło AUDUSD ustanowić nowe maksimum lokalne powyżej ostatniego szczytu w rejonie 80,44. Pozytywną korelację z indeksami zachowują surowce, co powinno sprzyjać dalszej aprecjacji AUD.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)