Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty mocniejszy przed decyzją RPP

0
Podziel się:

Poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty wobec euro i franka.

Złoty mocniejszy przed decyzją RPP

Poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty wobec euro i franka oraz lekki spadek wartości względem dolara amerykańskiego.

Polska waluta jest wyceniana przez rynek następująco: 4,1613 PLN za euro, 3,3653 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4567 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,514% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło dalszy spadek wyceny długu oraz umocnienie się złotego do najmocniejszych poziomów wobec euro od sierpnia br. Poza spadkami na wycenie wspólnej waluty na szerokim rynku na korzyść dalszych spadków na EUR/PLN działają rynkowe oczekiwania zakładające, iż EBC może zdecydować się na dalsze luzowanie w kolejnych miesiącach kiedy dalsze, rychłe obniżki stóp przez RPP nie są już tak pewne jak parę tygodni temu. Powodem tego są niedawne lepsze dane z krajowej gospodarki, gdzie PKB za III kw. ukazał podbicie w zakresie popytu konsumenckiego oraz inwestycji.

Gdy dodamy do tego poniedziałkowy, wyprzedzający wskaźnik PMI z wartością 53,2 pkt. otrzymujemy silny pakiet argumentów dla jastrzębiej strony RPP. To co w tym układzie jest korzystne dla PLN jest powodem lekkiego spadku wyceny polskiego długu, który w ciągu ostatnich dwóch sesji „oddał" ok. 11 pb. Dodatkowo na niekorzyść obligacji działa presja z rynku bazowego, gdzie analogiczny scenariusz obserwujemy m.in. na bundach. Z rynkowego punktu widzenia nastroje wokół złotego w dalszym ciągu są pozytywne, pomimo lekkiej zwyżki dolara na szerokim rynku, niemniej ich kontynuacja zależeć będzie w dużej mierze od dzisiejszego komunikatu RPP.

W trakcie dzisiejszej sesji po godz. 12:00 poznamy decyzję RPP w zakresie stóp procentowych w Polsce. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada utrzymanie stóp na aktualnym poziomie 2,00% na bazie ostatnich lepszych danych z krajowej gospodarki. Należy jednak pamiętać, iż prezes NBP prezentował niedawno stanowisko gotowości do dalszych obniżek. Głównym wydarzeniem dzisiejszej sesji powinna być publikacja komunikatu po posiedzeniu oraz konferencja prasowa, która pozwoli nam ocenić perspektywy dalszych obniżek stóp w I kw. 2015r.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze umocnienie złotego wobec euro oraz franka w dużej mierze zrealizowało zakładany scenariusz aprecjacji złotego. Najprawdopodobniej dzisiaj przed RPP nie będziemy już świadkami mocniejszych ruchów na rynku na tych parach. Inny scenariusz pisany jest na USD/PLN, gdzie obserwujemy próbę podbicia kwotowań z okolic 3,3455 PLN na bazie silniejszego USD na szerokim rynku.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)