Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Komisja USA pozywa jedną z największych giełd kryptowalut. "Nie może ignorować zasad"

19
Podziel się:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała nowojorską giełdę kryptowalut Coinbase. Organ zarzuca jej sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. – Nie możesz tak po prostu ignorować zasad, ponieważ ich nie lubisz, czy też wolisz inne – stwierdził Gurbir Grewal z SEC.

Komisja USA pozywa jedną z największych giełd kryptowalut. "Nie może ignorować zasad"
Na zdjęciu Gary Gensler, szef SEC (GETTY, Bloomberg)

W ocenie Komisji Coinbase działa w ten sposób, że w zasadzie można ją uznać za niezarejestrowaną krajową giełdę papierów wartościowych, brokera i izbę rozliczeniową. SEC w komunikacie podkreśliła, że platforma od co najmniej 2019 r. zarobiła miliardy dolarów dzięki temu, że w sposób nielegalny ułatwiała kupno i sprzedaż papierów wartościowych, za jakie Komisja uznaje część kryptowalut.

SEC pozywa Coinbase

SEC przypomina, że działalność giełdy, brokera i agencji rozliczeniowej trzeba zarejestrować zgodnie z wymogami prawa Stanów Zjednoczonych. W ocenie Komisji Coinbase wprowadza w błąd własnych klientów i naraża ich na ryzyko. Organ wymienia trzy nieprawidłowości w tym zakresie:

  • łączenie wielu kupujących i sprzedających papiery wartościowe (w tym wypadku chodzi o kryptowaluty) przy użyciu z góry przez siebie ustalonych metod;
  • angażowanie się w działalność polegającą na przeprowadzaniu i pośredniczeniu przy transakcjach papierami wartościowymi;
  • zapewnieniu narzędzi do porównywania danych dotyczących warunków rozliczania transakcji na papierach wartościowych i byciu depozytariuszem takich papierów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpływamy na trudne wody. "To może doprowadzić do kryzysu finansowego"
Twierdzimy, że Coinbase, pomimo podlegania przepisom o papierach wartościowych, łączył i bezprawnie oferował funkcje giełdy, brokera-dealera i izby rozliczeniowej. W innych częściach naszych rynków papierów wartościowych funkcje te są oddzielone – powiedział przewodniczący SEC Gary Gensler, cytowany w komunikacie.

Brak odpowiedniej ochrony

– Nie możesz po prostu ignorować zasad, ponieważ ich nie lubisz lub wolisz inne: konsekwencje dla inwestorów z takiego postępowania są zbyt duże. Jak zarzucono w naszej skardze, Coinbase był w pełni świadomy zastosowania federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych do swojej działalności gospodarczej, ale celowo odmówił ich przestrzegania – stwierdził Gurbir Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania Prawa SEC.

Przez fakt, że platforma Coinbase nie zarejestrowała swojej działalności, inwestorzy byli pozbawieni odpowiedniej ochrony, czyli m.in. inspekcji SEC, wymogów dotyczących prowadzenia dokumentacji i zabezpieczenia przed konfliktami interesów.

Podczas gdy skalkulowane decyzje Coinbase mogły pozwolić jej zarobić miliardy, zrobiono to kosztem inwestorów, pozbawiając ich ochrony, do której są uprawnieni. Dzisiejsza skarga ma na celu pociągnięcie Coinbase do odpowiedzialności za jej wybory – dodał Gurbir S. Grewal.

Spółka wydała już oświadczenie w tej sprawie. "Opieranie się przez SEC na podejściu polegającym wyłącznie na egzekwowaniu prawa przy braku jasnych zasad dla branży aktywów cyfrowych szkodzi konkurencyjności gospodarczej Ameryki i firmom takim jak Coinbase, które wykazały się zaangażowaniem, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów" – powiedział w cytowanym przez Bloomberga oświadczeniu Paul Grewal, dyrektor prawny i główny radca prawny firmy.

Kolejna giełda kryptowalut na celowniku

Decyzja SEC w sprawie Coinbase nastąpiła ledwie dzień po tym, jak Komisja pozwała Binance, największą na świecie platformę kryptowalutową. Organ zarzucił jej i jej CEO Changpengowi Zhao:

  • niewłaściwe zarządzanie funduszami klientów;
  • wprowadzanie w błąd inwestorów i organów regulacyjnych;
  • łamanie zasad dotyczących papierów wartościowych.

Widać już reakcję inwestorów na decyzje SEC. Notowania największych kryptowalut, w tym bitcoina, tąpnęły. Jednak już zaczęły powoli odrabiać straty.

wykres dla: BTCSTAMPUSD
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Saemon
4 miesiące temu
Ładnie rozegrane, podpięli krypto pod papiery wartościowe i nie trzeba tworzyć nowych przepisów. I nie narzekajcie tak na ten zły SEC bo dzięki takim działaniom jest mniejsza szansa na takie cuda jak FTX czy dziesiątki podobnych. Takie twory muszą być objęte kontrolą i jak ktoś tego nie rozumie to jest bardzo młody albo bardzo głupi.
Janek
4 miesiące temu
Nigdy nie ufaj USA,bo to oni regularnie drenują kieszenie światu.No chyba żeś ślepy i niewidzisz.
Andrzej
4 miesiące temu
Narod wybrany nie ma kontrolii nad crypto ( rysy tego pana mowia wszysko ) to juz sie za nich wzieli . Zaraz ich mianuja terrorystami i skonfiskuja kase
victor
4 miesiące temu
…no ladnie Bo jest zagrozenie zycia i ognia samozaplonu ale tylko do jutra rana a jakosc powietrza gorsza jezeli wczoraj i jezeli cos to mowi to wynosi 162.
victor
4 miesiące temu
Dlaczego nie lubi pan Polakow - pyta drogiego profesora G reporterka, czy ja ich nie lubie to malo powiedziane…ja ich niemawidze.