Notowania

wiadomości
02.08.2019 14:54

Koniec z podatkiem PCC przy sprzedaży kryptowalut. Rząd wprowadza zmiany

Od 2020 roku osoby sprzedające kryptowaluty nie będą musiały płacić podatku od czynności cywilnoprawnych - taką zmianę zamierza wprowadzić Ministerstwo Finansów. "Przepisy prawa podatkowego nie mogą stanowić swoistej pułapki dla podatnika" - czytamy w projekcie zmian w ustawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Koniec z podatkiem PCC przy sprzedaży kryptowalut. (Fot: Allexxandar)

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2020 r. zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu" - czytamy w piśmie kierującym projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do opiniowania.

Według obecnych przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek od przeniesienia praw majątkowych wynosi 1 proc. wartości każdego nabycia, niezależnie od tego, czy podatnik zyskał, czy stracił.

Jak pisze ministerstwo, "opodatkowanie tych transakcji prowadziłoby do sytuacji, że kwota podatku mogłaby przekroczyć wartość zainwestowanych środków pieniężnych".

Obejrzyj: Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji

"Uwzględniając, że w świetle konstytucyjnych zasad przepisy prawa podatkowego nie mogą stanowić swoistej pułapki dla podatnika, proponuje się wprowadzenie zwolnienia od podatku" - czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.

Projekt zmian w ustawie to potwierdzenie stanowiska resortu finansów sprzed roku. 11 lipca 2018 roku minister wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Jest to rozwiązanie tymczasowe, które straci ważność 1 stycznia 2020 roku.

"W celu zapewnienia ciągłości w nieobciążaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych proponuje się, aby przepisy ustawy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r." - informuje resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze, kryptowaluty, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2019

Tomekmorawiecki bedzie sie smazyl w piekle za wyzysk Polakow i wymyslanie haraczy na narod ! TFU mu na morde jak mafii pruszkowskiej ! Niczym sie ten … Czytaj całość

02-08-2019

SimonCiekawe, że człowiek który w obronie sprawiedliwości i godności osobistej unika płacenia podatku dochodowego jest w tej ustawie traktowany na równi z … Czytaj całość

02-08-2019

koliberNice try Morawiecki, nice try :)

Rozwiń komentarze (4)