Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankomaty
14.07.2020 12:17

Koronawirus w Polsce. Wypłat z bankomatów najmniej od 14 lat

W pierwszym kwartale 2020 roku Polacy dokonali najmniej wypłat gotówki z bankomatów od 14 lat - wynika z danych NBP, opracowanych przez Expandera. Zwiększyła się natomiast liczba transakcji bezgotówkowych. Zmiany w tym zakresie są efektem trwającej pandemii koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl, Expander)
Przez koronawirusa wypłacamy pieniądze z bankomatów rzadziej, ale większe sumy.

Z danych Narodowego Banku Polskiego za pierwszy kwartał wynika, że liczba wypłat pieniędzy z bankomatów była najniższa od 2006 roku - zwraca uwagę Expander.

- Przyczyną tego stanu jest oczywiście pandemia, która sprawiła, że w marcu Polacy zaczęli panicznie wypłacać pieniądze z bankomatów. Wypłacali rzadziej, ale znacznie większe kwoty - tłumaczy w raporcie Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Średnia wartość wypłaty z bankomatu wzrosła o prawie 9 proc. z kwartału na kwartał i wyniosła 623 złote. Jak tłumaczy ekspert Expandera, tak duży skok w krótkim czasie ostatni - i jedyny - raz zdarzył się w drugim kwartale 2008 roku.

Zobacz też: Chwilówki w czasach pandemii. "Są 5 razy tańsze"

Coraz mniej w Polsce jest również aktywnych bankomatów. W pierwszym kwartale br. na terenie kraju działały dokładnie 22 534 urządzenia. To o 1 217 mniej niż w momencie, kiedy liczba automatów osiągnęła szczyt (czyli w pierwszym kwartale 2017 roku). Liczba dostępnych bankomatów zmniejsza się regularnie od 3 lat.

(Expander)

Zwiększają się także liczba oraz wartość transakcji bezgotówkowych. W porównaniu z danymi sprzed roku, liczba takich transakcji urosła o 15 proc., zaś ich wartość - o 16 proc. Jak tłumaczy ekspert, to za sprawą stale rosnącej liczby punktów z terminalami (w tym roku przekroczy 1 mln) oraz pandemii, która zachęciła Polaków do płatności bezgotówkowych.

- Ciekawostką jest również szybki wzrost płatności internetowych dokonywanych kartami. Ich wartość była aż o 29 proc. wyższa niż przed rokiem. Tego typu transakcje stanowią już 11 proc. wartości wszystkich kartowych płatności bezgotówkowych - podaje główny analityk Expander Advisors.

Ekspert ma również dobrą wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy swoje wakacje spędzą za granicą. Dzięki unijnym przepisom, które weszły w życie w grudniu 2019 roku, zapłacą oni mniej za wypłaty gotówki w zagranicznych bankomatach. Dlatego też za wypłatę euro w bankomatach państw członkowskich płacimy tyle samo, co za wypłatę złotówek z obcego bankomatu w kraju.

- Tymczasem dotychczas stawka za wypłatę zagraniczną zwykle była wyższa niż w kraju. W rezultacie większość banków obniżyło opłatę za wypłatę z zagranicznego bankomatu. Warto też dodać, że choć przepisy odnoszą się tylko do wypłat w euro, to w rzeczywistości banki zwykle obniżyły stawkę dla wszystkich zagranicznych wypłat, niezależnie od waluty - tłumaczy Jarosław Sadowski. Dodaje, że ta sama zasada obowiązuje w przypadku przelewów w euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankomaty, bankomaty w polsce, wypłaty z bankomatów, dane, nbp, narodowy bank polski, expander, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

eraA dopiero co pisaliście, że Polacy ustawiają się w kolejki przed bankomaty.

14-07-2020

;)ale sciema

14-07-2020

TedW Polsce jest około 60% tzw. Januszuw.

Rozwiń komentarze (70)