Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Dane ze strefy euro negatywne dla złotego

41
Podziel się

Fatalne dane ze strefy euro negatywnie wpłynęły na złotego. Sygnały płynące od RPP mogą ograniczać ewentualne próby umacniania się polskiej waluty. W najbliższych dniach kurs euro powinien oscylować blisko 4,58 zł.

W najbliższych dniach kurs euro powinien oscylować blisko 4,58 zł.
W najbliższych dniach kurs euro powinien oscylować blisko 4,58 zł. (PAP, Adam Warżawa)
bDZvEUYB

Nowy tydzień na krajowym rynku walutowym rozpoczął się stabilnie. EUR/PLN oscylował w okolicach 4,55-4,58. Przedpołudniową próbę umocnienia złotego (test 4,54) zatrzymała publikacja fatalnych danych ze strefy euro. Wskaźnik nastrojów Sentix spadł do -42,9 w kwietniu z -17,1 w marcu.

Dane są dużo gorsze niż w 2009 roku. Nigdy wcześniej ocena obecnej sytuacji nie obniżyła się tak mocno we wszystkich regionach świata w jednym miesiącu. W EZ wskaźnik oceny bieżącej sytuacji spadł do -66 pkt z -14,3 pkt.

bDZvEUYD

Wg oceny instytutu przygotowującego wskaźnik, dotychczasowe prognozy gospodarcze zaniżają tempo procesu kurczenia się, a recesja będzie dużo głębsza i dłuższa niż wskazują bieżące dane ekonomiczne. W reakcji na publikację kwietniowego indeksu Sentix, EUR/USD nasilił spadek, testując wsparcie na poziomie 1,077.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W kraju, ze względu na koronawirusa, RPP skraca kwietniowe posiedzenie decyzyjne. Odbędzie się ono w środę 8 kwietnia, a nie 7-8 kwietnia, jak wcześniej planowano. Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz informacja po posiedzeniu RPP zostaną opublikowane na stronie internetowej NBP, nie odbędzie się bowiem konferencja prasowa, która zwyczajowo wieńczyła posiedzenie.

bDZvEUYJ

Rada prawdopodobnie nie ruszy stóp, po tym jak w marcu (po raz pierwszy od pięciu lat) stopy NBP zostały obniżone do najniższego poziomu w historii 1,0 proc. dla stawki referencyjnej. Decyzja RPP zgodna była z linią polityki monetarnej prowadzoną przez inne banki centralnych w regionie i ogólnie na świecie, a związana z zagrożeniami dla gospodarki, jakie niesie za sobą epidemia COVID-19.

Można jednak oczekiwać, że RPP utrzyma gołębią retorykę i może zasygnalizować gotowość do dalszego luzowania. Taka postawa może ograniczać ewentualne próby umacniania się złotego, szczególnie, że dodatkowo oczekuje się słabych danych produkcyjnych z Niemiec (prognoza: -0,9 proc. m/m w lutym, a wyniki te nie obejmują jeszcze koronawirusowych przestojów). W najbliższych dniach EUR/PLN powinien oscylować blisko 4,58.

bDZvEUYK

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDZvEUZe
KOMENTARZE
(41)
Siedz w sedes...
rok temu
Najpierw trzeba spłacić mandatami 70 mld dla banksterów na tarczy antykryzysowej, wiecej glupich zakazów
CHCIAŁBYM PRZ...
rok temu
BANKSTER KRZYWA GĘBA (moradziecki) JUŻ DWUKROTNIE PRAWOMOCNYM WYROKIEM SĄDU MUSIAŁ PRZEPRASZAĆ ZA SWOJE ŁGARSTWA!
rycho
rok temu
Za PO za paliwo płaciłem ponad 6 zł za PISU po 3,50 jest ruznica gdyby było euro po ile bysmy płacili
bDZvEUZf
asi
rok temu
Naprawde ludzie wypłacają oszczędnosci z bankow/?
as
rok temu
Kredyty miały byc obnizone i co dalej rata taka sama
...
Następna strona