Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKB Polski 2020. Pekao spodziewa się spadku o ponad 4 procent

18
Podziel się

"Gospodarkę światową czeka najprawdopodobniej najgłębsza recesja w powojennej historii" - oceniają ekonomiści Pekao. Prognozują, że w drugim kwartale polski PKB spadnie o 17,5 proc., a w całym roku o 4,4 proc.

Polska gospodarka zaciąga hamulec.
Polska gospodarka zaciąga hamulec. (East News, Adam Burakowski/REPORTER)
bEgJaNcR

Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się tylko spowolnieniu w polskiej gospodarce w kontekście koronawirusa. Gdy były pierwsze prognozy mówiące o zerowym wzroście niektórzy uznawali to za czarny scenariusz. Teraz ekonomiści otwarcie mówią o zwijaniu się gospodarki. W najnowszym raporcie Pekao szacuje spadek PKB w 2020 roku na 4,4 proc.

"Zahamowanie rozwoju epidemii Covid-19 pociąga za sobą znaczące koszty ekonomiczne. O ile wprowadzenie narodowej kwarantanny w połowie marca 2020 znacząco ograniczyło działalność gospodarczą pod koniec pierwszego kwartału, to w drugim kwartale należy się liczyć ze znaczącym spadkiem PKB w ujęciu rocznym" - czytamy w Makrokompasie Banku Pekao.

bEgJaNcT

Ekonomiści szacują, że jeszcze w pierwszym kwartale PKB wzrósł o 1,6 proc. w skali roku, ale już w drugim możemy być świadkami spadku i to aż o blisko 17,5 proc.

Eksperci Pekao oceniają, że gospodarkę światową czeka najprawdopodobniej najgłębsza recesja w powojennej historii.

Zobacz także: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> to <a href="https://portal.abczdrowie.pl/co-wzrost-mowi-na-temat-twojego-zdrowia">wzrost</a> bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

W drugiej połowie roku sytuacja powinna się poprawić i PKB odbije do góry. W efekcie w całym roku spadek PKB ma wynieść około 4,4 proc.

bEgJaNcZ

"Szok epidemiologiczny jest trudny do oceny przy użyciu tradycyjnych modeli ekonomicznych, dlatego też prognoza wzrostu gospodarczego na 2020 roku jest obecnie obciążona bardzo wysoką niepewnością. W scenariuszu bazowym zakładamy, że kwarantanna potrwa do końca maja, a po spadku PKB w drugim i trzecim kwartale ma szansę nastąpić dosyć szybkie i dynamiczne odbicie koniunktury" - wynika z raportu.

Negatywny wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę - zdaniem ekonomistów - wywinduje stopę bezrobocia w okolice 13 proc. na koniec roku. Spodziewają się też deficytu sektora rządowego i samorządowego na poziomie 7,3 proc PKB.

Zdaniem ekonomistów Pekao, Rada Polityki Pieniężnej (RPP)
skoncentruje się teraz na analizie napływających danych z gospodarki, nie podejmując dalszych decyzji po obniżce stóp procentowych w marcu. Kolejne cięcie o 0,5 pkt proc. możliwe byłoby dopiero w maju.

bEgJaNda

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEgJaNdu
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(18)
gsd
rok temu
Bańka spekulacyjna pękła... Ten niedawny wzrost był dęty, a teraz przychodzi chwila prawdy, co jest warta polska gospodarka, co jest wart Pinokio Morawiecki.
Nikt
rok temu
Byli to ekonomiści PO? A to wszystko możliwe.
etyk
rok temu
tak ma byc skoro jest kryzys
bEgJaNdv
Śmieszne
rok temu
Śmieszne. 4 %.??? Jak będzie 10% w dół to będzie super
a to ci heca
rok temu
a ja się spodziewam spadku o 15%, PIS wlecze nas w otchłań