Notowania

Kursy walut. Funt w górę po wyborze premiera Borisa Johnsona

Zwolennik ostrego negocjowania z Unią Europejską zostanie premierem Wielkiej Brytanii. To jasny sygnał dla rynku, czego się spodziewać. Czas niepewności się kończy. Kurs na bezumowne rozstanie z Unią to nie jest dobra wiadomość dla gospodarki, ale funt się umacnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Boris Johnson przejmuje rządy od Theresy May

Po wyborze Borisa Johnsona złoty stracił do funta i za jednostkę brytyjskiej waluty trzeba obecnie płacić 4,73 zł, czyli 0,30 proc. więcej niż dzień wcześniej.

Złoty stracił do funta jednak tylko część zysków z czerwca i maja. W maju złoty umocnił się o prawie 3 proc., a w czerwcu o ponad 2 proc. Obecnie kurs funta jest nadal na poziomach bliskich minimów od początku 2018 roku.

Zobacz też: Brexit. „Brytyjska gospodarka jest w szoku”

Wybór Johnsona umocnił funta względem euro o 0,20 proc., a względem dolara pozostał na tym samym poziomie. Niewielkie zmiany, wskazujące na to, że wybór był już praktycznie przesądzony i rynek właściwie wszystko wiedział już wcześniej.

Po wyborze Borisa Johnsona przynajmniej wiadomo, czego się spodziewać. Nowy premier Wielkiej Brytanii nie będzie już tak spolegliwy względem UE, jak Theresa May i nie wyklucza nawet bezumownego rozstania ze Wspólnotą. Ze strony Unii też kto inny będzie negocjował, bo tworzy się nowa Komisja Europejska.

- Rynek będzie czekał na jego pierwsze komentarze oraz termin exposee i być może większe znaczenie dla funta będzie mieć fakt zbliżającego się terminu posiedzenia Banku Anglii (1 sierpnia), gdzie może dojść do „prewencyjnego” cięcia stóp procentowych - komentuje Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

Niby dużo niepewności, ale być może nowe strony negocjacji szybciej się dogadają niż poprzednie. Okres niepewności odnośnie reguł, jakie będą panowały w dłuższym okresie dla gospodarki, jest gorszy niż brak decyzji i przeciąganie rozstrzygnięcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

WaldekWyjdą z Unii i zobaczą, że mają rękę w nocniku. Pewnie nawet zapomną o herbatce 5 po południu.

23-07-2019

ArekTak zawsze jest ze ja pojawia się niekorzystna informacja to waluta albo akcje rosną. Po prostu inwestorzy maja więcej czasu żeby pozbyć się … Czytaj całość

24-07-2019

PoMam nadieje ze beda mieli recesje jak cholera. Za swoje kolonie I za olanie nas I za sikorski go I inne sprawy..

Rozwiń komentarze (8)