Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|

Kursy walut. Informacje z USA umocniły dolara. Złoty słabszy

3
Podziel się:

Solidne dane z amerykańskiego rynku pracy poprawiły notowania dolara, natomiast złoty nieco się osłabił. Dane z Niemiec mogą potwierdzać spowolnienie u naszego głównego partnera gospodarczego, co wraz z ostrożnym nastawieniem RPP nie będzie pomagać polskiej walucie w najbliższym czasie.

Kursy walut. Informacje z USA umocniły dolara. Złoty słabszy
dolar dolary waluta kantor waluty pieniądze (money.pl, Rafał Parczewski)

Piątek przyniósł umocnienie dolara wobec euro (eurodolar z ok. 1,1750 spadł do ok. 1,17) oraz osłabienie złotego wobec euro. Kurs złotego z okolic 4,4750 wzrósł do blisko 4,50 za euro.

Głównymi wydarzeniami na rynku walutowym były dane inflacyjne ze strefy euro za wrzesień (minus 0,3 proc. vs. oczekiwane minus 0,2 proc. oraz minus 0,2 proc. poprzednio) oraz dane z amerykańskiego rynku pracy (nowe miejsca pracy: 661 tys. vs. oczekiwane 850 tys.).

Dane ze strefy euro potwierdziły, że europejska gospodarka zmierza dalej w kierunku deflacji. Nie jest to dla niej dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, szczególnie w sytuacji rosnącego prawdopodobieństwa "drugiej fali” koronawirusa w okresie jesienno-zimowym, gdyż może dodatkowo pogarszać i tak już słabnącą koniunkturę.

Zobacz także: Firmy zombie. "Pomoc czasem trafia do nieefektywnych firm"

Dane z amerykańskiego rynku pracy, chociaż były nieco słabsze od oczekiwań, to jednak wystarczająco solidne, aby wraz z wyraźnie zmniejszającą się stopą bezrobocia (7,9 proc. vs. oczekiwane 8,2 proc. oraz 8,4 proc. poprzednio w sierpniu), podtrzymać pozytywne nastawienie do dolara.

Nie można tego samego powiedzieć, o polskim złotym, który prawdopodobnie zakończył już kilkudniowy cykl umocnienia wobec euro, po nieudanej próbie ataku na 4,60.

Publikacje danych przemysłowych z Niemiec we wtorek i w środę (zamówienia i produkcja), mogą potwierdzać spowolnienie u naszego głównego partnera gospodarczego, co wraz z ostrożnym nastawieniem RPP raczej nie będzie pomagać naszej walucie w najbliższym czasie.

Czynnikiem, który dodatkowo zwrócił uwagę rynków była również informacja, że prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką uzyskali pozytywne testy na COVID-19. Reakcja rynków walutowych, była jednak dosyć spokojna. Zmienność, jeszcze przed publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy, nie odbiegała istotnie od tego, co można było obserwować w poprzednich dniach.

Jarosław Kosaty, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
zibi
4 lata temu
Mocny złoty to dobry złoty
zibi
4 lata temu
Dobry złoty to silny złoty
Polak
4 lata temu
Co niby sugeruje ten artykuł? Ludzie w czasie kryzysu nie tracą oszczędności w euro, więc to jest źle? Lepiej jest w Polsce, gdzie ludzie tracą pracę, a pieniądze z kont wyparowują przez inflację i drastyczny wzrost cen?