Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kursy walut. Kolejne ważne dane. Fed żyje w swoim świecie

0
Podziel się:

To że Fed żyje w swoim świecie, przez co rynki przestały niemal reagować na dane makroekonomiczne, nie oznacza, że są one nieistotne. W tej chwili rozstrzyga się tak naprawdę co dzieje się z amerykańską gospodarką, na ile grozi jej przegrzanie, a na ile nieoczekiwane na razie późniejsze spowolnienie.

Kursy walut. Kolejne ważne dane. Fed żyje w swoim świecie
kursy walut (Adobe Stock)
bEBUnhDp

W tym tygodniu poznaliśmy przede wszystkim dane o inflacji (zarówno konsumenckiej, jak i producenckiej), które pokazują, że problem wzrostu cen, nawet jeśli ostatecznie okaże się w większości przejściowy, nie powinien być bagatelizowany.

Dziś kolejny element układanki, czyli sprzedaż detaliczna. Ta od dwóch miesięcy maleje i rynek oczekuje… kolejnych słabych danych (spadek sprzedaży ogółem o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, wzrost sprzedaży bez samochodów o 0,4 proc.).

bEBUnhDr

Tym niemniej warto pamiętać o tym, że sprzedaż została bardzo zniekształcona najpierw przez "czeki Trumpa”, a następnie przez "czeki Bidena” i obecnie znajduje się – nawet pomimo spadków, znacznie wyżej nie tylko niż przed pandemią, ale niż gdyby utrzymał się wzrost w tempie sprzed pandemii! Dlatego niewielkie spadki miesięczne nie oznaczają słabości popytu i dopiero ich utrzymanie przez dłuższy okres mogłoby być problematyczne. Dane o 14.30.

Zobacz także: Lex TVN. Ekonomista: Zagrożenie dla gospodarki, inwestorzy już o to pytają

Ponadto warto zwrócić uwagę na oczekiwania inflacyjne publikowane o 16.00 przy okazji badania sentymentu konsumentów (indeks uniwersytetu z Michigan). Poprzedni miesiąc przyniósł lekki spadek oczekiwań, ale nadal są one dość wysokie. Jeśli oczekiwania będą spadać, Fed będzie mieć argument do swojej narracji.

bEBUnhDx

Złoty wczoraj próbował odrabiać straty, ale udało się to tylko połowicznie. Dolar nadal radzi sobie dobrze, co widać było na parze GBPUSD, która mocno wzrosła po sugestii zakończenia dodruku pieniądza, a i tak do końca dnia cała zwyżka została zniwelowana. O 8.40 euro kosztuje 4,5779 złotego, dolar 3,8778 złotego, frank 4,2206 złotego, zaś funt 5,3593 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBUnhDS
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(0)